Na czym to polega, czyli coś za coś

Operacje w banku czasu polegają na bezgotówkowej wymianie usług. Walutą jest czas. Wystarczy, że w zamian za usługę, której poszukujesz, zaoferujesz właśnie swój czas, w którym "odpłacisz" innym - tym, co umiesz robić najlepiej.

Reklama

Czas każdego wart jest tyle samo, a więc godzina prywatnej stylizacji odpowiada jednej godzinie sprzątania czy wypełniania zeznania podatkowego. W bankach czasu możesz się zadłużyć, np. zaciągnąć kredyt na malowanie mieszkania i spłacić go upieczeniem pysznej szarlotki.

Cały system wymyślił w 1980 r. amerykański prawnik Edgar Cahn. To on wprowadził w życie pomysł, który dziś funkcjonuje w USA jako "time dollars" - czasodolary.

Reklama

Zasada działania banków czasu jest bardzo prosta. Godziny gromadzi się na koncie. Kiedy komuś pomagasz, jednostki czasu gromadzą się na nim, gdy zaś korzystasz z czyjejś usługi, ilość wypracowanych godzin zmniejsza się.

Co możesz z tego mieć?

Banki czasu poza zwyczajnym świadczeniem usług przyczyniają się do budowania więzi międzyludzkich, choć najlepiej sprawdzają się w małych społecznościach - w bloku, na osiedlu. Duże odległości zniechęcają ludzi do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Poza tym banki czasu są doskonałym sposobem do zawarcia nowych znajomości i budowania atmosfery gotowości do wzajemnej pomocy, poczucia bycia potrzebnym. Mogą być też jedynym wyjściem dla ludzi nieśmiałych, zbyt samodzielnych lub niezamożnych, którzy nie potrafią prosić o pomoc lub nie mają na to środków.

Reklama

Adresy:

www.bankiczasu.eco.pl, www.bankczasu.org, www.bankczasu.waw.pl

Bank pomocy mamom

W Warszawie w różnych dzielnicach działają banki czasu matek prowadzone przez fundację "MaMa". Od niedawna fundacja współpracuje z systemem wymiany przedmiotów i usług bubbler.pl, gdzie mamy mogą wymienić się ubrankami dla dzieci, książkami, ale także zaoferować pomoc w przyplinowaniu dziecka albo z takiej opieki skorzystać.

Wystarczy na stronie wypełnić specjalny formularz i wymienić w nim swoje umiejętności, także podać swoje oczekiwania. jedna mama może pouczyć dziecko angielskiego, inna pokazać, jak się gra na gitarze. Uświadamianie sobie swoich zdolności pełni dla matek funkcję terapeutyczną. To pomaga im odzyskać pewność siebie, nierzadko zagubioną gdzieś w domu pomiędzy karmieniem dziecka a zmienianiem pieluch.