Socjolodzy zapytali 1220 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, kto jest dla nich autorytetem i z czyją opinią w codziennym życiu i postępowaniu liczą się najbardziej. "Wyeksponowanie roli matki zadziwiło nas. Do tej pory, kiedy robiliśmy badania na temat autorytetów, były nimi postaci publiczne i medialne. Najbliżsi nie mieli nigdy takiej mocy sprawczej i wpływu na młodych" - mówi dr Jacek Kurzępa, współautor raportu. Eksperci podkreślają, że to pozytywna zmiana. Oznacza bowiem, że nastolatki szukają bliżej siebie osób, które mogą być dla nich punktem odniesienia.

Reklama

Agnieszka Lewalska, licealistka z Gdyni, jako swoje autorytety wymienia właśnie rodziców. "W codziennych kontaktach rodzic - nastolatka bywa różnie, ale mam 18 lat i powoli dorośleję. W tym roku czekają mnie ważne życiowe wybory. Przy ich dokonywaniu bacznie obserwuję mamę i ojca i w wielu względach szczerze ich podziwiam. Chcę wybrać taką drogę, żeby w przyszłości wieść szczęśliwe i komfortowe życie jak oni" - opisuje.

Jednak niewielu nastolatków jednakowo ocenia autorytet obojga rodziców. Agnieszka Pierzchalska, socjolog z Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej, zaznacza, że badania uwypukliły syndrom nieobecnego ojca. "Dla młodzieży najczęściej jest to osoba, która zarabia na rodzinę, ale nie umie się odnaleźć w swojej roli. Nie potrafi nawiązać bliskiego, emocjonalnego kontaktu" - mówi.

Potwierdza to Bożena Krzyżanowska z Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, która wartości i autorytety młodzieży bada od 20 lat. "Dawniej na pierwszym miejscu zawsze był Jan Paweł II, Matka Teresa lub osoby znane z życia publicznego takie jak Geremek, Balcerowicz. Dopiero dalej pojawiali się bliscy, ale młodzi ludzie w ankietach nie rozdzielali matki i ojca, zawsze pisali: rodzice. Teraz narasta jednak tendencja postrzegania jedynie matki jako najważniejszego wzorca" - zauważa. Bo zdaniem Krzyżanowskiej ojciec jest dla współczesnej młodzieży autorytetem nieczytelnym. Jest osobą, która cały dzień pracuje albo zarabia na życie za granicą. "To matka radzi sobie z codziennymi problemami, pokazuje, jak je rozwiązywać, pomaga" - dodaje.