Która z nas nie załatwia prywatnej korespondencji w godzinach pracy? Albo nie buszuje po stronach internetowych w poszukiwaniu fantastycznego miejsca na urlop? Zajęć, które nie są związane z bieżącą pracą, nigdy nam nie brakuje.

Reklama

Sztuka polega na tym, aby sprawiać wrażenie osoby zajętej obowiązkami służbowymi. Musisz być jednak czujna i uważać, by szef Cię nie zdemaskował. Po co Ci kłopoty?

Oto kilka sprawdzonych strategii:

STRATEGIA 1: Wyszukiwanie informacji

Bądź skupiona, patrz uważnie na monitor komputera, od czasu do czasu zapisuj coś na kartce. W ten bezpieczny sposób możesz np. planować urlop. Ale uwaga! Miej otwarte drugie okno w komputerze, byś mogła w razie potrzeby od razu przejść do rozliczeń, które prowadzisz w Excelu.

Zalety tej strategii:
Ani szef, ani koledzy nie będą Cię zagadywali ani szukali u Ciebie pomocy, bo.... jesteś zajęta.

STRATEGIA 2: Przygotowanie prezentacji

Na biurku porozrzucaj różne papiery i gazety. Pochwal się wszystkim, że musisz przygotować prezentację. Szef nie odważy się dorzucić czegokolwiek do sterty pilnych materiałów.
Gdy pole jest czyste, wyciągasz kolorowy magazyn z aktualną modą i spokojnie go przeglądasz.

Zalety tej strategii:
Biurko zawalone papierami działa świetnie na kolegów, którzy mają wrażenie, że zlecono Ci dużo pracy. Będą patrzeć na Ciebie z uznaniem i... zazdrością.

STRATEGIA 3: Przesadzone zaangażowanie

W pracy zjawiasz się pierwsza, wychodzisz ostatnia (różnica może wynosić tylko 5 minut). Stosując tę metodę będziesz postrzegana jako osoba bardzo zaangażowana i przejęta pracą. Czas, który samotnie spędzasz w biurze, możesz w całości wykorzystać na swoje prywatne sprawy.

Zalety tej strategii:
Będziesz sprawiała wrażenie osoby, która nie wyjdzie do domu, zanim nie skończy rozpoczętego zadania/pilnej pracy.

STRATEGIA 4: Praca na wysokich obrotach

Realizuj wszystkie polecenia szefa najszybciej jak potrafisz. Wyprzedzaj ustalone deadline'y. Absolutnie nie informuj o tym szefa, oddawaj pracę w terminie, a czas, który udało Ci się wygospodarować niech upłynie Ci na plotkowaniu z przyjaciółką lub przeglądaniu kobiecej prasy.

Zalety tej strategii:
Szef będzie Cię wychwalał pod niebiosa, że jesteś pracowita, dotrzymujesz terminów i można na Tobie polegać, a Ty sobie pofolgujesz (i się nie przepracujesz).

Reklama

STRATEGIA 5: Planuj pracę z dużym wyprzedzeniem

Przygotuj listę projektów, podziel je na etapy i najlepiej nie szukaj wspólników do ich realizacji. Tylko Ty jedna możesz wiedzieć, jaki nakład pracy potrzebny jest do ich wykonania. Ale pamiętaj o tym, by stale i ostentacyjnie informować szefa o swoich poczynaniach, zaistniałych problemach, sukcesach i zamkniętych etapach.

Zalety tej strategii:
Cały zespół ma świadomość, że na Twoich barkach spoczywa duży, ważny projekt i nie należy Ci przeszkadzać, ani dokładać pracy.

STRATEGIA 6: Praca w domu

Bierz czasem pracę do domu i informuj zespół, że w ciągu dnia miałaś dużo stresu i chcesz projekt skończyć w domu. W ten sposób dajesz innym do zrozumienia, że praca jest dla Ciebie tak ważna, że poświęcisz dla niej nawet wolny czas.

Zalety tej strategii:
Wcale się nie napracowałaś, a nie ominą Cię pochwały i podwyżka. Z takim podejściem do obowiązków zasługujesz na dobrą pensję, czyż nie?

Uwaga! Jeśli zdasz sobie sprawę, że często markujesz pracę, pomyśl o zmianie pracy. To czasem pomaga.