Bony to rozwiązanie, które trafiło do Polski z Europy Zachodniej. Od połowy poprzedniej dekady w dużych sieciach handlowych można kupić karty podarunkowe, dzięki którym obdarowany sam decyduje, jaki prezent wybrać. Od niedawna dzięki specjalnym platformom internetowym, bony prezentowe mogą oferować również mniejsze sklepy - specjalistyczne czy hobbystyczne.

Reklama

Jak pokazują wyniki badania PBS DGA i Virio Prezenty 68 proc. Polaków chciałoby otrzymać bon prezentowy, zamiast tradycyjnego upominku. Takie rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością wśród młodych ludzi. W grupie wiekowej 18-24 lata 80 proc. konsumentów chce otrzymać właśnie taki prezent.

- Trzy czwarte respondentów, którzy zadeklarowali chęć otrzymania bonu pod choinkę to aktywni użytkownicy Internetu, często dokonujący zakupów online. Obecnie wiele punktów usługowych oferuje bony prezentowe, jednakże bez możliwości kupienia ich przez Internet. Bony prezentowe dostępne przez Internet to nowość na polskim rynku, w szczególności w segmencie małych sklepów - w tym specjalistycznych - komentuje Michał Rek, współtwórca platformy Virio Prezenty.

Wyniki badania pokazują, że niemal co trzeciego Polaka (31 proc.) ucieszy karta podarunkowa na zakup sprzętu domowego czy elektroniki. Podobny odsetek respondentów (30 proc.) chciałby dostać voucher na zakup upominków związanych ze zdrowiem i urodą, czyli umożliwiających korzystanie z usług kosmetycznych i SPA lub zakupy w drogeriach. Taki prezent byłby udany zwłaszcza dla pań - wybrało je 45 proc. kobiet.

Obdarowując kobiety, nie powinniśmy zapominać także o bonach na zakup ubrań - są one interesujące dla co trzeciej z pań (35 proc.). Panowie zdecydowanie wolą otrzymać bon na zakup elektronicznych gadżetów - co drugi mężczyzna w Polsce chciałby samodzielnie wybrać sobie prezent związany z elektroniką. Jest ona również bardzo atrakcyjną opcją dla ludzi młodych.

Reklama

Popularne są również vouchery związane z kulturą - książki, płyty - karty prezentowe na zakup artykułów dekoracyjnych i wyposażenia wnętrz, a także te umożliwiające wstęp na zajęcia sportowe.