Związek dwojga ludzi opiera się nie tylko na bliskości duchowej, emocjonalnej, lecz także (a może przede wszystkim) na bliskości fizycznej. Jednak nie zawsze ta bliskość jest tak frapująca i atrakcyjna, jak byśmy chcieli. Co więc zrobić, by sypialnia kojarzyła nam się z przyjemnością i satysfakcją?

1. Po pierwsze - polubić

Gdy robimy coś niechętnie, z przymusu, to nigdy nie odczuwamy przyjemności. Jeśli więc Twoje życie seksualne ma przypominać niekończącą się przygodę, którą chcesz stale od nowa przeżywać - przede wszystkim powinnaś polubić łóżkowe igraszki! A jeżeli masz z tym kłopot, zastanów się, dlaczego. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Może partner nie spełnia Twoich oczekiwań? To problem wielu par, a można go łatwo rozwiązać. Każdy z nas ma inne potrzeby i upodobania – gdybyśmy o tym rozmawiali, uniknęlibyśmy wielu nieporozumień! Przemyśl, jak powiedzieć o tym partnerowi. Zrób to delikatnie – nie atakuj go, nie krytykuj, nie oskarżaj. To przecież zrozumiałe, że on nie wie, co lubisz.

2. Wygoń całe zło

Czasem przyczyną niechęci do seksu mogą być złe doświadczenia wyniesione z poprzedniego związku. To problem, o którym też powinnaś porozmawiać z obecnym partnerem lub z psychologiem. Z pomocy specjalistów warto też skorzystać, gdy niezadowolenie z życia seksualnego jest efektem np. suchości pochwy. Obecnie na rynku jest tyle środków i leków, że nie ma sensu się męczyć!

3. Zadbaj o atmosferę

Wyobraź sobie taką sytuację: jest noc, Wy leżycie w pachnącej pościeli, w tle słychać romantyczną muzykę, a on zaczyna delikatnie muskać Cię po plecach… A teraz inna sytuacja: w telewizji nadają relację z zawodów żużlowych, a za ścianą słychać kłótnię teściów. No, w takich warunkach mija ochota na cokolwiek, prawda? Dlatego postaraj się, by seks był ważny. Zadbaj, by w sypialni panowała taka atmosfera, jak w pierwszej opisanej scence. Seksem trzeba się bowiem rozkoszować - nie może on być tylko fizycznym aktem!

4. Poznaj samą siebie

Zastanów się, co lubisz jeść: lody, tiramisu, śledzie pod pierzynką czy roladę śląską? Potrafisz określić ulubione smaki? To dlatego że je przetestowałaś! Pod tym względem świetnie znasz swoje upodobania. A jeżeli chodzi o seks? Czy jesteś w stanie bezbłędnie wskazać swoje strefy erogenne? Powiedzieć, co Cię podnieca, co uspokaja, jakiego typu pieszczoty sprawiają ci przyjemność?

5. Zapomnij o wstydzie

To ważne, by nie wstydzić się własnego ciała i poznawać je razem z partnerem. Pamiętaj, że on zna Twoje mankamenty i wady, nie udawaj przed nim, że jesteś szczuplejsza, nie wstydź się rozebrać, przytulić, pozwól mu się dotykać. Pierwsze lekcje możecie brać przy zgaszonym świetle - dla wielu par jest to mniej krępujące, chociaż też i mniej podniecające!

czytaj dalej


6. Eksperymentuj!

Kochać można się w sypialni, ale czy próbowałaś kiedyś czegoś innego? Np. dzikiego seksu na kuchennym blacie? Nie jest też nigdzie powiedziane, że zawsze trzeba to robić w tej samej pozycji! Pamiętaj, że nie ma nic gorszego niż rutyna - ona potrafi zabić nawet wielką namiętność. Dlatego nie opieraj się, gdy Twój partner proponuje Ci erotyczne zabawy. A jeżeli on nie wykazuje inicjatywy, Ty to zrób!

7. Bądź spontaniczna

Pozwól, by Twoja wyobraźnia zaczęła pracować bez żadnych ograniczeń i urzeczywistnij swoje fantazje! Wbrew pozorom takie zabawy są zupełnie normalne - po prostu niewiele osób o tym mówi, zwłaszcza na forum!

8. Nie bądź egoistką

Twój partner nie jest bezdusznym samcem, który myśli tylko o jednym. On też lubi pieszczoty – także te delikatne, niekończące się wcale dzikim seksem. Postaraj się więc poznać jego ciało, potrzeby, upodobania. Im bliżej będziesz ze swoim partnerem, im częściej będziesz go przytulać, pieścić, dotykać - tym większą będzie Ci to sprawiało satysfakcję! Odkryj, jak bardzo jest to podniecające! Pamiętaj też, że podczas erotycznych igraszek możecie rozmawiać - pytaj więc partnera o jego odczucia.

9. Nie szukaj wymówek

Nie oszukuj partnera. Jeżeli seks nie sprawia ci przyjemności, nie szukaj wymówek, nie wykręcaj się bólem głowy czy zmęczeniem. Powiedz wprost, co Cię zniechęca, a on doceni Twoją szczerość. Jeżeli będziesz się zmuszać do seksu, to ani Tobie, ani jemu nie sprawi on satysfakcji, a raczej pozostawi niesmak.

10. Zadbajcie o siebie

Trudno mieć ochotę na miłosne igraszki, jeżeli jesteście zmęczeni, nie macie czasu dla siebie albo warunków do swobodnego działania. Dlatego warto je sobie stworzyć.

• Po pierwsze rozsądnie rozplanuj obowiązki domowe. Nie może być tak, że wszystko jest na Twojej głowie. Zmęczona - fizycznie i psychicznie - nie będziesz myślała o seksie. Stanie się dla Ciebie obowiązkiem, małżeńską powinnością. To bez sensu!

• Jeżeli macie dzieci, spróbujcie raz na jakiś czas zostawić je na kilka dni (np. na weekend) u dziadków. Natomiast jeżeli mieszkacie wspólnie z rodzicami, którzy Was krępują, wyjedźcie gdzieś. Takie kilkudniowe wypady wcale nie muszą być kosztowne - wystarczy, jeżeli wybierzecie okolicę mniej atrakcyjną turystycznie, a ceny będą tam niższe. Przecież i tak nie będziecie zwiedzać zabytków…

• Stresy potrafią zupełnie odebrać chęć do życia. Postaraj się więc nabrać dystansu do pracy i obowiązków. Pamiętaj, że najważniejsza jesteś Ty i Twój partner, a nie kariera!

PRZECZYTAJ TAKŻE: >>> To, co nas podnieca, to wcale nie jest kasa oraz >>> W czym prostytutka jest lepsza od żony