Ta kategoria to, jak , nazywa je prof. Zbigniew Lew-Starowicz, antyfantazje. Powodują one poważne zaburzenia w relacjach seksualnych, a w efekcie wręcz uniemożliwiają czerpanie satysfakcji z aktu seksualnego i przezywanie orgazmu. Jak mówi seksuolog, "są rodzajem fantazji, które godzą w więź seksualną i zakłócają współżycie".

KOBIETA Z PRZESZŁOŚCIĄ

Najpopularniejsza przyczyna antyfantazji to bogata seksualna przeszłość partnera. Doskwiera ona w szczególności panom, którzy bardziej niż kobiety są przewrażliwieni na punkcie wszystkich "byłych" swojej partnerki i mają tendencje do porównywania się z nimi.

Podczas seksu osoba owładnięta ta antyfantazją wyobraża sobie partnera w ramionach jego/jej eks. Odtwarza każdy szczegół sytuacji. „Mężczyzna podejrzewa, że tak naprawdę partnerka pozostała wierna poprzedniemu partnerowi, że jest on tylko substytutem poprzednika” - twierdzi Starowicz.

NIEZATARTE BLIZNY PO ZDRADZIE

Nierzadko zdradzone osoby postanawiają wybaczyć i pozostać z wiarołomnym partnerem. Ślad w psychice jednak pozostaje. Może przybrać formę antyfantazji, w których niezależnie od woli osoby pojawiają się natarczywe obrazy aktu zdrady. Koniec z podnieceniem i przyjemnością. Ich miejsce zajmuje cierpienie.

SEKS NA ZGODĘ

Seks na zgodę po kłótni nie jest rzadkością. Grozi jednak nieprzyjemnymi antyfantazjami. Osoba w trakcie aktu seksualnego przypomina sobie nieprzyjemne zachowania partnera sprzed chwili. Odtwarza obraz rozzłoszczonej miny, agresywnego zachowania i brzmienie ostrych słów. To powoduje zanik podniecenia. Pojawia się ból.

Takie mimowolne reakcje przypominają o tym, że seks to dla nas cos więcej niż tylko fizjologiczne zjawisko motywowane zwierzęcym popędem. „Fenomen antyfantazji seksualnych wskazuje, jak dalece na >>tu i teraz<< życia seksualnego wpływają wszystkie wymiary czasu, zdarzenia, przeżycia, konflikty, własna biografia, dzieje danego związku” - komentuje prof. Lew-Starowicz.

Co prawda najczęściej antyfantazje mają charakter przelotny i epizodyczny, większości z nich można jednak zapobiec. Na przykład powstrzymać się od rozwijania przed partnerem sugestywnych opowieści na temat własnych podbojów z przeszłości. No i nie zdradzając.

______________________________

NIE PRZEGAP:

&gt;&gt;&gt; Seks w aucie przy prędkości 133 km/h!
&gt;&gt;&gt; Skandal obyczajowy, czyli seks nocy letniej
&gt;&gt;&gt; Kto pociągnie za kokardkę?