To niepokojące dane. Zwłaszcza że nie od dziś wiadomo, że seks to swego rodzaju cement każdego związku. Kłopoty w łóżku bardzo często prowadzą do separacji, kłótni, napięć, depresji, zdrad, a w końcu rozwodu. Dlatego kłopotów z seksem nie należy lekceważyć. To uwaga, niestety, również do panów. Bo to oni częściej niż kobiety, mają trudność z przyznaniem się, że probelm leży po ich stronie.
>>> Podziękuj kochance swojego męża
Lekarze przekonują, że te zaburzenia, będące często przejawem innych chorób, trzeba i warto leczyć. Badania, przeprowadzone niedawno przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej, wskazały, że liczba mężczyzn, dotkniętych w Polsce tym problemem, wzrosła w ciągu 10 lat o ponad 1 mln. Na świecie z powodu zaburzeń erekcji cierpi dziś 155 mln mężczyzn, eksperci szacują, że do 2025 r. ta liczba wzrośnie do 322 mln.
A wszystko przez tryb życia
"Erekcja jest czułym barometrem ogólnego stanu zdrowia. Jej zaburzenia są pewną konsekwencją pogarszania się naszego zdrowia. Jeśli cokolwiek złego się dzieje, warto temu przeciwdziałać, zgłaszając się do lekarza" - twierdzi wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, dr Andrzej Depko. "Kiedy pojawia się problem, mężczyzna zaczyna się wycofywać, zamyka się w sobie, albo - co gorsza - zaczyna sam się leczyć, przyjmując reklamowane preparaty bez recepty, a choroba rozwija się dalej. Uruchamia się mechanizmy obronne - ucieczkę od współżycia, wyparcie" - podkreśla specjalista.
Ale problem ten wcale nie dotyczy tylko mężczyzn. I bardzo ważna w tym procesie jest rola kobiet. Tymczasem z badań wynika, że zaledwie 30 proc. polskich par rozmawia o swoich problemach seksualnych. Przy ograniczeniu współżycia wiele kobiet martwi się, że już nie są atrakcyjne dla partnera lub że są zdradzane. Jeśli jednak partner rzeczywiście prowadzi niezdrowy tryb życia, to właśnie kobieta może go zachęcić do wizyty u lekarza, zmienić dietę na zdrowszą.
Kiedy do lekarza?
Do urologa należy mieć skierowanie, natomiast wizyty u seksuologów nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - są więc płatne. Bezpłatnej porady powinien natomiast udzielić lekarz pierwszego kontaktu. W 2007 r. polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej przeszkoliło w całym kraju ok. 1000 lekarzy rodzinnych. Do wizyty u lekarza powinny skłonić trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji trwające co najmniej 3 miesiące.