Seks z osobą zakażoną wirusem HIV? Ryzyko śmiertelnie niebezpieczne – ale jak duże? Z badań wynika, że nie każdy taki stosunek musi się skończyć zarażeniem. Zakażeniem wirusem HIV kończy się jeden na 900 niezabezpieczonych aktów seksualnych z osobą zakażoną. Takie dane otrzymujemy dzięki przeprowadzonemu przez naukowców z University of Washington w Seattle w Afryce studium, o którym donosi serwis msnbc.com. Tyle statystyki, bowiem w zależności od okoliczności to – uśrednione – ryzyko może wzrastać lub maleć.

Ryzyko ryzyku nierówne!

Najważniejszym wskaźnikiem, który ma wpływ na wzrost lub obniżenie ryzyka zakażenia, jest ilość wirusa we krwi zarażonego – wynika z badania. Dziesięciokrotny wzrost wirusa HIV we krwi zakażonego oznacza trzykrotny wzrost ryzyka zakażenia partnera seksualnego podczas stosunku. Kiedy ryzyko wzrasta?

Najwyższa koncentracja wirusa występuje u osób, które krótki czas są nosicielami. Najmniej bezpieczny jest więc seks z osobą, która sama zaraziła się niedawno. W przypadku seksu z taką osobą aż jeden na 10 stosunków może skończyć się zarażeniem! Statystyczna średnia może więc być zwodnicza – komentuje i ostrzega zarazem James Hughes z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, który prowadził badanie.

Pozytywny wynik to jeszcze nie wyrok

Co począć, gdy nasz partner jest zarażony? Czy pozytywny wynik badania na obecność wirusa jest ostatecznym wyrokiem? Nie musi tak być. Abstrahując od zabezpieczenia przed zakażeniem, jakim jest stosowanie prezerwatyw, istnieją jeszcze inne drogi ograniczenia ryzyka zakażenia wirusem. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego twierdzą, że skuteczne jest też stosowanie leków antyretrowirusowych, które zmniejszają koncentrację wirusa HIV we krwi. Z ich badań wynika, że stosowanie leków antyretrowirusowych może zmniejszyć ryzyko zarażenia się o nawet 96 procent!

Badanie wniosło kilka innych statystyk, istotnych w kontekście dróg i ryzyka zakażenia wirusem HIV poprzez stosunek seksualny. Wnioski i podsumowanie podajemy w skróconej formie poniżej.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O RYZYKU ZAKAŻENIA WIRUSEM HIV DROGA SEKSUALNĄ?

- Stosowanie prezerwatyw to jedna z najbardziej efektywnych metod unikania zakażenia HIV. Używanie kondomów zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV drogą seksualną o 78 procent

-Obrzezanie mężczyzny zmniejsza ryzyko zakażenia HIV droga seksualną o 48 procent

- Mężczyźni zarażają partnerki dwukrotnie częściej niż kobiety swoich partnerów. Wynika to z dwóch czynników. Koncentracja wirusa we krwi mężczyzn jest mniejsza, a podatność kobiet dodatkowo wzrasta ze względu na większą częstość zachorowań na opryszczkę narządów płciowych, która zwiększa ryzyko zakażenia

- Statystycznie 1 na 900 stosunków z osoba zakażoną kończy się zarażeniem

- Ryzyko zakażenia poprzez niezabezpieczony stosunek z osobą, która niedawno się zaraziła, wynosi ok. 10 procent (1 na 10 stosunków skończy się zakażeniem)

Wspomniane badanie prowadzono na podstawie samopisów przez dwa lata na próbie ponad dwóch tysięcy par.

Shutterstock