Inne

Co piąta młoda kobieta nie nie jest zadowolona ze swojego życia seksualnego, a podczas zbliżeń nie osiąga satysfakcji. Równie duży odsetek ma za sobą doświadczenie bycia ofiarą wykorzystywania seksualnego.

POROZMAWIAJMY O SEKSIE

Te dane pochodzą z ankiety, w której wzięło udział ponad 500 kobiet w wieku 23-29 lat. Panie były pytane o życie seksualne i opiekę ginekologiczną. Wyniki ankiety zostały zawarte w pracy opublikowanej przez Akademię Sahlgrenską, działająca przy Uniwersytecie w Goteborgu. Wnioski z niej są następujące: to ginekolog mógłby stać się tym, kto uratuje życie erotyczne kobiety. Z badania wynika, że panie nie wstydzą się swoich lekarzy i to właśnie w rozmowie z nimi chętnie poruszałyby tematy związane z życiem seksualnym. Pomimo, a może właśnie dlatego, że kwestie takie są odbierane jako tabu, kobiety chętnie zwróciłyby się do ginekologów o radę, widząc w nich profesjonalistów potrafiących pomóc w ich problemach.

czytaj dalej...90 proc badanych za naturalne uznaje pytania ginekologa dotyczące problematyki seksualnej. „Kobiety ufają lekarzom - chcą rozmawiać o tak częstych problemach, jak ból podczas zbliżenia, niedostateczne nawilżenie pochwy czy pozycje ułatwiające osiągnięcie orgazmu” - mówi autorka publikacji podsumowującej wyniki ankiety, położna Eva Wendt.

WIEDZA TO PODSTAWA

Takie rady mogłyby odmienić na lepsze życie erotyczne pacjentek. Często problemy w tej sferze wynikają po prostu z niedostatecznej wiedzy. „Młode kobiety zazwyczaj niewiele wiedzą o swojej seksualności. Jeżeli kobieta czuje się dobrze w swoim ciele i zna jego reakcje, seks staje się znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy” – przekonuje Wendt. Podobnego zdania są sami lekarze. Jednak z braku czasu wizyty w gabinetach zwykle ograniczają się do badania i wypisania recept. Do zmiany w tej sferze przekonują autorzy publikacji. Przekonują, że rozmowy o jakości życia seksualnego pacjentek są równie ważne i potrzebne jak badania USG…