Karma dla kota i dla psa – różnice

Jedzenie dla kotów ma zazwyczaj więcej tłuszczu, przez co jest chętnie jedzone nawet przez wybredne psy. Sucha karma dla kota ma bardzo małe granulki, dlatego nie jest odpowiednia dla dużych psów, które podczas łapczywego jedzenia mogą się nią zachłysnąć. Koty mają też większe zapotrzebowanie na białko niż psy, dlatego ich karma będzie bogata w ten składnik. Dodatkowo, w ich przysmakach znajdziemy taurynę i kwas arachidonowy. Natomiast w jedzeniu dla psów powinno znajdować się więcej fosforu i witaminy D.

Wpływ kociej karmy na zdrowie psa

Reklama

Okazjonalne zjedzenie przez psa niewielkiej ilości kociej karmy nie powinno zaszkodzić jego zdrowiu. Jednak regularne spożywanie kociej karmy może prowadzić do problemów zdrowotnych. Kocia karma zawiera mniej węglowodanów niż karma dla psów. Jeśli pies spożywa głównie kocią karmę, może być narażony na niedobory składników odżywczych. Karma dla kotów jest też zwykle bardziej kaloryczna niż karma dla psów. Jeśli pies spożywa więcej kalorii niż potrzebuje może w przyszłości zachorować na otyłość. Szczególnie niebezpieczne może być podanie kociej karmy psom rosnącym, ponieważ może wpłynąć to na pojawienie się chorób stawów u psa w dorosłym wieku. Karma dla kota zaszkodzi również czworonogom, które wymagają specjalistycznej diety ze względu na chorobę lub alergię.

Reklama

Kocia karma może być toksyczna dla psa

Niektóre składniki zawarte w kociej karmie mogą być toksyczne dla psów. Na przykład tiamina, która jest niezbędna dla zdrowia psów jest rozkładana przez enzym znajdujący się w wątrobie kotów. Spożywanie przez psa kociej karmy może prowadzić do niedoboru tiaminy, co może objawiać się m.in. osłabieniem, utratą apetytu i drżeniem mięśni.

Co zrobić, jeśli pies zjadł kocią karmę?

Jeśli twój pies zje kocią karmę nie ma powodu do paniki. Gdy pies jest zdrowy i nie ma żadnych objawów problemów zdrowotnych nie musisz podejmować żadnych działań. Jeśli jednak pies wykazuje jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak wymioty, biegunka lub inne problemy żołądkowo-jelitowe, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak zapobiec jedzeniu przez psa kociej karmy?

Aby zapobiec jedzeniu przez psa kociej karmy, należy:

  • Rozdzielić miski z karmą dla psa i kota.
  • Upewnić się, że miski z karmą są ustawione w miejscach, do których pies nie ma dostępu. Na przykład zostaw kotu miskę z jedzeniem na blacie kuchennym.
  • Nie zostawiać jedzenia dla kota bez nadzoru.

Jeśli masz wybrednego psa, który woli podjadać kocią karmę niż swoje jedzenie warto zaproponować mu posiłki przygotowane ze świeżych składników.