Zanim zastosujesz chemiczne opryski albo granulki na ślimaki bezmuszlowe, spróbuj przegonić mięczaki z ogrodu naturalnymi sposobami. Pomoże ci w tym chilli i cynamon. Jak użyć tych dwóch przypraw? Wyjaśniamy!

Ślimaki w ogrodzie? Pozbądź się ich, zanim zniszczą twoje uprawy!

Ślimaki zazwyczaj pojawiają się po deszczu albo w nocy. Kiedy wychodzą na żer, najczęściej podgryzają liście i łodygi warzyw kapustnych, truskawek, pomidorów oraz ogórków, a także lubią niektóre gatunki kwiatów. O ślimakach świadczą powygryzane dziury w liściach oraz białe ślady ze śluzu, który zostawiają mali niszczyciele. Choć mięczaki są niewielkie, potrafią skutecznie osłabić rośliny i sprawić, że te zaczynają marnieć i usychać.

Reklama

Chilli i cynamon na ślimaki – jak przygotować odstraszający proszek na mięczaki?

Jeżeli ślimaki podgryzają liście i łodygi kwiatów albo upraw, spróbuj je skutecznie przepłoszyć za pomocą dwóch aromatycznych przypraw. Jeżeli masz w szafce chilli i cynamon, przygotuj posypkę, która zniechęci mięczaki do przekraczania progu twojego ogrodu. Użyj równych proporcji cynamonu i chilli. Jeżeli chcesz zabezpieczyć spory teren, warto kupić w sklepie internetowych większe opakowania z przyprawami.

Gdzie rozsypać chilli i cynamon na ślimaki?

Dla ludzi zapach cynamonu i ostry smak chilli podkręcają smak dań i deserów, ślimaki jednak nie tolerują ich i stronią od miejsc, w których rozsypane są drażniące przyprawy. Mieszankę należy równomiernie rozmieścić wokół roślin lub dodać ją bezpośrednio do doniczek. Zarówno cynamon, jak i chilli mają intensywny zapach. Dodatkowo chilli wywołuje silne pieczenie, kiedy ślimak nastąpi na nie swoją „nogą”. Inny sposób to wymieszanie sporej ilości przypraw z wodą i spryskanie miksturą liści oraz łodyg, na których pojawiły się ślimaki.

Kiedy najlepiej użyć mieszanki przypraw na mięczaki?

Posypkę zabezpieczająca uprawy przed ślimakami najlepiej rozsypać w pogodny dzień. Jeżeli spadnie deszcz, który prawdopodobnie wypłucze chilli i cynamon z gleby, warto powtórzyć cały zabieg, aby zapora przeciwko ślimakom była skuteczna.