Wątroba spełnia bardzo ważną funkcję w organizmie, m.in. oczyszcza krew, unieszkodliwia toksyny, magazynuje żelazo i witaminy.

Jest jednym z największych ludzkich organów i zarazem jednym z najwrażliwszych. Szkodzą jej ciężkostrawne potrawy, tłuszcze zwierzęce, nie lubi konserwantów i barwników oraz alkoholu. Ze względu na pełnione w organizmie funkcje jest narażona na wszelkiego rodzaju zatrucia

Reklama

i uszkodzenia. A stąd już krok do żółtaczki, niewydolności wątroby, a nawet jej marskości. Ta ostatnia choroba nie dotyczy wyłącznie osób nadużywających alkoholu. Przyczyną marskości może być też zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C.

Pierwsze objawy

Co powinno nas zaniepokoić? Pierwsze objawy, np. zmęczenie, osłabienie, brak apetytu, są mało charakterystyczne i mogą wskazywać na wiele innych schorzeń. Z czasem pojawia się ból w okolicach brzucha (najczęściej w prawym podżebrzu, gdzie znajduje się wątroba), wzdęcia lub zaparcia. Potem mogą dojść kolejne symptomy, m.in. wymioty, cera staje się przyszarzała, sztywnieją ramiona i szyja. Osoby chore są zazwyczaj rozdrażnione, mogą też zachowywać się bardzo wybuchowo. Jeśli tylko zauważysz u siebie którykolwiek z objawów - zgłoś się do lekarza.

Reklama

Zaszczep się

Wirusowe zakażenia wątroby typu A, B i C są bardzo niebezpieczne. WZW typu A jest przenoszone drogą pokarmową i niekiedy nazywane chorobą brudnych rąk, zatem zachowując higienę, minimalizujemy ryzyko. Zarazki WZW typu B znajdują się m.in. we krwi chorego i jego ślinie. Do zakażeń dochodzi np. przez źle wysterylizowane narzędzia

w szpitalu, u dentysty lub w salonie tatuażu. Do zakażenia WZW typu C może dojść przez krew, np. podczas zabiegu transfuzji. Jedyne, co możemy zrobić, by się chronić, to unikać podejrzanych salonów tatuażu. Przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B można się zaszczepić. Szczepionka przeciw WZW typu A (dwie dawki) to koszt ok. 100-120 zł, a przeciw WZW typu B (trzy dawki) - ok. 150-170 zł. Na wirusowe zakażenie wątroby typu C nie ma jeszcze szczepionki.