Komary są przede wszystkim zmorą turystów wypoczywających nad wodą. Atakują zazwyczaj rano i po zmierzchu. U małych dzieci ukąszenia komarów mogą spowodować stan podgorączkowy i osłabienie. Aby się przed nimi bronić, stosujmy kremy i spreje, które odstraszają te owady. A na wypadek, gdyby któryś nas jednak dopadł, miejmy pod ręką preparat łagodzący skutki ukąszeń. Łykajmy witaminę B1, ponieważ komary nie znoszą jej zapachu, podobnie jak olejku eukaliptusowego czy cytrynowego.
Kleszcze wyciągaj pęsetą
Kleszcze przyczepiają się do skóry bezboleśnie i rzadko możemy poczuć ich ukąszenie. Przed każdym spacerem w rejony ich występowania (lasy, łąki, okolice rzek i jezior, a nawet miejskie parki) warto spryskać się preparatem odstraszającym te pajęczaki. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli zauważymy maleńką, czarną plamkę, należy kleszcza delikatnie wyciągnąć pęsetą. Potem posmarować to miejsce spirytusem. Nie każde ukąszenie jest groźne. Kleszcz może jednak przenosić choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych oraz boreliozę.
Przy boreliozie w początkowym stadium zakażenia występuje czerwona plamka, czyli rumień. Nieleczona borelioza prowadzi do wielu powikłań. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić. Koszt (3 dawki) to ok. 120-150 zł.
Meszki uciekają od zapachu wanilii
Meszki atakują bez względu na pogodę, a ich ukłucie jest bardzo bolesne. U osób uczulonych dochodzi do zmian skórnych (zaczerwienienie, opuchlizna), a nawet obrzęku płuc, który może spowodować trudności z oddychaniem. Aby meszki nie atakowały, smaruj ciało specjalnymi preparatami, które je odstraszają. Warto też wiedzieć, że nie lubią one zapachu olejku waniliowego (nawet tego do ciasta).
Uważaj, gdy pijesz słodkie napoje
Osy nie zaatakują nas, jeśli ich nie przygnieciemy lub rozdrażnimy. Osy przyciąga słodki zapach, uważaj więc, gdy jesz na powietrzu słodycze, lody, pijesz słodkie napoje. Nie pij nigdy z butelki czy puszki, która stała otwarta. Połknięcie osy może grozić nawet śmiercią. Unikaj także chodzenia boso, nie skrapiaj się kosmetykami o kwiatowych zapachach.
Jeśli w domu czy np. domku letniskowym znajdziesz gniazdo owadów, nie usuwaj go na własną rękę. Niech zrobią to przeszkolone osoby. Skutki ukąszenia złagodzi okład z octu lub plasterka cebuli. Jeśli jesteś uczulony na jad os, noś przy sobie leki przeciwhistaminowe.
Do lasu w butach z cholewami
W tym roku mamy prawdziwy wysyp żmij. W Polsce najbardziej niebezpieczna, bo jadowita, jest żmija zygzakowata. Najczęściej kąsa, gdy ją nadepniemy. Aby do tego nie doszło, idąc do lasu zakładajmy buty z cholewą do połowy łydki. Jeśli jednak doszłoby do ukąszenia, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bo reakcja alergiczna może doprowadzić nawet do śmierci.