Niestety ciągle jeszcze pokutuje u nas pogląd, że kobieta w okresie okołomenopauzalnym nie wymaga leczenia, gdyż jest to proces naturalny. Wiele wstydzi się prosić o pomoc.

Reklama

Ginekolog może stwierdzić menopauzę, jeśli nie masz miesiączki od 12 miesięcy. W tym okresie przemian ważne jest także odpowiednio dobrana kuracja - np. hormonalna terapia zastępcza czy stosowanie fitohormonów, które mogą pomóc w pozytywnym przyjęciu zmian i cieszeniu się życiem. Jeśli zdecydujesz się na terapię hormonalną, lekarz powinien kontrolować jej przebieg i reagować, gdy tylko wystąpią niepożądane objawy kuracji. Może zmienić preparat, sposób jego podawania lub zdecydować o przerwaniu kuracji.

Co powinien ginekolog

* Przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący stanu twojego zdrowia - zapytać, na co wcześniej chorowałaś, czy ktoś z twojej rodziny miał raka piersi, macicy lub innych narządów.

Reklama

* Wykonać dokładne badanie ginekologiczne.

* Zbadać poziom stężenia hormonów płciowych we krwi - twój organizm w okresie przekwitania wytwarza coraz mniejsze ich ilości. Przyjmuje się, że jeśli jego stężenie po menopauzie przekracza wartość 25 IU/l, jest to potwierdzenie rozpoznania dolegliwości menopauzalnych.

* Zalecić wykonanie densytometrii - badania gęstości kości, które daje obiektywny obraz zmniejszającej się masy kostnej i informuje o faktycznym stanie kości.

Reklama

* Skierować cię na inne niezbędne badania.

* Skierować na konsultacje do lekarzy innych specjalności, jeśli stan twego zdrowia tego wymaga.

Ginekolog może też zaproponować ci skorzystanie z HTZ.

Badaj się regularnie

Raz w roku powinnaś wykonywać podstawowe badanie ginekologiczne i USG narządu rodnego przez pochwę. Konieczna jest cytologia, która pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowych zmian w szyjce macicy.

Warto też zrobić lipidogram, czyli zestaw badań wykrywających zmiany miażdżycowe i chorobę wieńcową. Dodatkowo przydaje się wtedy wysiłkowe EKG, które pozwoli ocenić stopień zaawansowania ewentualnej choroby wieńcowej i wydolność serca (np. umożliwia wczesne wykrycie zaburzeń rytmu serca). Trzeba też regularnie badać ciśnienie tętnicze krwi. Skurczowe (tzw. górne) nie powinno być wyższe niż 145 mm Hg, zaś rozkurczowe (tzw. dolne) nie wyższe niż 90 mm Hg.

Zanim zaczniesz stosować HTZ

Konieczne badania to:

* oznaczenie poziomu hormonów płciowych i tarczycy w surowicy krwi,

* cytologia,

* USG przezpochwowe,

* mammografia,

* USG piersi,

* próby wątrobowe,

* lipidogram,

* poziom stężenia cukru we krwi,

* poziom cholesterolu,

* densytometria (jeśli odczuwasz bóle kości).

W okresie menopauzy powinnaś być pod stałą opieką ginekologa - odwiedzaj go raz lub dwa razy w roku. Dopominaj się o regularne kierowanie cię na badania:

* cytologię,

* USG piersi i mammografię,

* EKG,

* USG narządu rodnego (przez pochwę),

* poziomu cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi,

* gęstości kości za pomocą tzw. densytometrii.