Rok bez zabezpieczenia i nic

O niepłodności można mówić wówczas, gdy pomimo regularnego współżycia przez okres minimum roku, bez stosowania antykoncepcji, kobieta nie zachodzi w ciążę. Po tym okresie para powinna zastanowić się nad poddaniem się badaniom o charakterze diagnostycznym w celu ustalenia ewentualnej przyczyny takiego stanu rzeczy.

Niepłodność i co dalej?

Najczęściej niepowodzenie w zajściu w ciążę jest spowodowane przez problemy zdrowotne, ale równie istotną przyczyną może być wiek partnerów. Po 30. roku życia płodność kobiety dramatycznie spada, także mężczyzna może może mieć problemy ze zdrowiem z powodu np. nieodpowiedniego trybu życia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność małżeńska spowodowana tzw. czynnikiem męskim to obecnie ponad 40 - proc. wszystkich przypadków. Istnieje wiele przyczyn mogących powodować niepłodność u mężczyzny. Mogą to być wady narządów płciowych, nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, a także występowanie zaburzeń na tle psychicznym.

Niepłodność jak każdą chorobę należy diagnozować, a następnie leczyć. Diagnostyka niepłodności w przypadku mężczyzn jest łatwiejsza, szybsza i tańsza niż w przypadku kobiet. Warto zastosować ją w pierwszej kolejności, zwracając uwagę na element bariery psychologicznej, która często jest powodem rezygnacji mężczyzny z poddania się badaniu.

Plemniki pod nadzorem

Najważniejszym parametrem w diagnostyce niepłodności męskiej jest jakość nasienia. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na ilość plemników w 1 ml, a dopiero potem wykonywane są badania mające ocenić prawidłowość ich budowy, ruchliwość lub też inne parametry jak np. objętość ejakulatu.

W 1 ml nasienia powinno być obecnych od 20 do 300 mln plemników. Jeżeli jest ich mniej, należy udać się do specjalisty celem podjęcia decyzji o wykonaniu kolejnych badań, gdyż może to być przyczyną niepłodności.

Badania nasienia możemy wykonać w specjalistycznej klinice lub do wstępnej diagnostyki wykorzystać prosty w użyciu domowy test płodności dla mężczyzn, który można nabyć w aptece. Test pozwala na określenie, czy parametry nasienia w zakresie liczby plemników są prawidłowe, ponadto test domowy umożliwi zachowanie prywatności, co także nie jest bez znaczenia.

Mama do zdiagnozowania

Niepłodność w przypadku kobiet może być związana zarówno z wadami budowy anatomicznej, zaburzeniami układu hormonalnego, nieprawidłowościami funkcjonowania narządu rodnego, jak i z obecnością różnych chorób. Również uporczywe dążenie do zajścia w ciążę skutkujące określonymi obciążeniami psychicznymi bywa przyczyną powstania pewnej blokady o niezbadanym charakterze.

W ocenie płodności kobiet może pomóc domowy test płodności ( jest on często mylony z testem owulacyjnym ), dostępny w aptece. Określa on stężenie hormonu FSH w moczu. Jest przeznaczony przede wszystkim dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami i w wieku powyżej 30 lat, które mają problem z zajściem w ciążę. Pozytywny wynik testu wskazuje na spadek płodności lub premenopauzę. Niezbędna jest wówczas porada lekarza. Negatywny wynik testu wskazuje na to, że poziom FSH nie jest podwyższony. Jest to dobry znak, choć nie przesądza o ostatecznej diagnozie.

Na rynku pojawił się również produkt zawierający testy płodności dla obydwojga partnerów.

W opakowaniu znajduje się strumieniowy test do wykrywania poziomu hormonu FSH oraz test diagnostyczny pozwalający ustalić poziom stężenia plemników w nasieniu mężczyzny.

Należy pamiętać, że obniżona liczba plemników lub niewłaściwy poziom hormonu FSH nie wyklucza możliwości zapłodnienia, daje jednak niezbędną wskazówkę do przeprowadzenia dalszego postępowania w specjalistycznych klinikach leczenie niepłodności.