O Matko! Osiwiałam!

Przyczyną pojawienia się pierwszych siwych nitek jest zaburzenie w produkcji barwnika (melaniny) odpowiedzialnego za barwę włosa. Może to być następstwem stresu, niektórych schorzeń, skłonności genetycznych, ale najczęściej powodem jest upływający czas - z wiekiem komórki produkujące melaninę przestają pracować, a włosy przybierają biały lub lekko żółtawy odcień.

One nie wstydzą się siwizny

Jamie Lee Curtis, Meryl Streep, Hellen Mirren,

Pomoże dobra farba

Do zatuszowania pierwszych siwych włosów wystarczy szampon koloryzujący. Nada im delikatne, prawie transparentne zabarwienie, dzięki czemu staną się prawie niewidoczne. Jeśli naturalny kolor Twoich włosów mieści się w środkowych strefach skali kolorystycznej (jasny blond - ciemny szatyn), a siwych kosmyków jest jeszcze niewiele, możesz przywrócić im naturalny kolor, stosując preparat odsiwiający. Ma on postać lotionu, który wmasowuje się we włosy przez tydzień codziennie, a później 1-2 razy w tygodniu. Płyn zawiera specjalny składnik, tzw. prekursor melaniny, który pod wpływem powietrza odtwarza we włosach pigmenty identyczne z naturalnymi - włosy wracają do swego naturalnego odcienia.

Skutecznym sposobem jest użycie farby do włosów - większość preparatów nowej generacji skutecznie pokrywa także siwe włosy (czy i w jakim stopniu, znajdziesz w opisie na opakowaniu!). Warto zastanowić się nad wyborem odcienia. Pamiętaj, że z wiekiem jaśnieją nie tylko włosy, lecz także skóra. Twarz będzie najkorzystniej wyglądać w oprawie włosów o ton jaśniejszych niż naturalne. Lepiej unikać ciemnych odcieni, ponieważ nie tylko postarzają, lecz także powodują, że skóra wydaje się niezdrowo blada, a odrosty są widoczne już po kilku dniach. Najbezpieczniejsze są chłodne, popielate odcienie blond, beże, jasne brązy. Siwe może być piękne

Kodeks pielęgnacji siwych włosów

Siwe włosy są często sztywne i trudne do ułożenia, ale nierzadko bywają też słabe, wiotkie, łatwo wypadają. Dlatego starannie dobieraj kosmetyki do codziennej pielęgnacji.

Sztywne zdyscyplinuj odpowiednią odżywką wygładzającą, zastosuj mocniejszą piankę do układania. Jeżeli są słabe, nie trzyj ręcznikiem po umyciu, nie susz suszarką, nie tapiruj. Używaj grzebienia z grubymi, rzadkimi zębami, delikatnie rozczesuj, aby nie osłabiać dodatkowo cebulek. Zimą warto je wzmacniać także od środka, pijąc napar ze skrzypu lub przyjmując preparaty z krzemem. Jeżeli wydaje Ci się, że kolor włosów mógłby być ładniejszy, używaj szamponów i odżywek zawierających roślinne składniki poprawiające odcień (najczęściej są to wyciągi z chabra lub maków).

Potrzebne kosmetyki i farby:

Szampon koloryzujący Palette Color Shampoo, ok. 10 zł
Farba do włosów Londa Naturals, ok. 9 zł
Szampon Nivea Hair Care Regeneracja i wygładzanie, 8 zł
Szampon do włosów zniszczonych i zmęczonych Age Densiforce, L'orela Professionnel, wzór

Domowe sposoby:

• Płukanka wzmacniająca do słabych, cienkich włosów ze skłonnością do wypadania: wsyp do słoika po łyżce stołowej kwiatów lawendy i liści brzozy, zalej litrem octu owocowego (np. jabłkowego). Zakręć, odstaw na tydzień. Przefiltruj i dodaj kilka kropli olejku z lawendy. Używaj preparatu rozcieńczonego wodą w proporcji 1:2. Wcieraj go w skórę głowy po myciu, nie spłukuj.

• Płukanka poprawiająca odcień: zalej wrzątkiem łyżkę stołową kwiatu bławatka. Po 10 minutach przefiltruj, odwar zmieszaj z sokiem z cytryny (1/3 szklanki) lub octem owocowym. Dodawaj do ostatniego płukania po umyciu włosów.