Codzienny kontakt z detergentami, zimne powietrze, alergie, nieodpowiednia dieta czy nawet zwykłe prace biurowe niekorzystnie wpływają na stan naszych dłoni. Warto o nie zadbać, tym bardziej, że ich skóra jest cienka i delikatna, łatwo poddaje się działaniom czynników zewnętrznych i wcześniej niż skóra twarzy ulega procesom starzenia.

Reklama

1. Zbawienna woda

Nawadnianie organizmu przez codziennie picie odpowiedniej ilości wody, to nie tylko piękna cera, redukcja cellulitu, pozbywanie się toksyn, ale także piękne dłonie. Warto pić wodę bogatą w mikroelementy i z odrobiną soku z cytryny lub limonki.

2. Rękawiczki i rękawice

Dłonie są szczególnie narażone na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych, w tym atmosferycznych. Rękawiczki warto założyć już w momencie, gdy słupek rtęci wskazuje 10 stopni, pomoże to uchronić skórę przed utratą ciepła. Najlepiej nadają się rękawiczki wełniane, bawełniane lub skórzane. Przy pracach domowych lub w ogrodzie warto mieć rękawiczki gumowe lub silikonowe, najlepiej z długimi mankietami. Ochronią one ręce przed szkodliwym działaniem detergentów i różnych środków chemicznych, które wyraźnie mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry dłoni, a także spowodować uczulenia i inne zmiany skórne. Dla osób z wrażliwą skórą rąk, przed nałożeniem rękawic, zaleca się posmarowanie dłoni kremem ochronnym (najlepiej na bazie euceryny).

3. Odpowiednia higiena

Chociaż gorąca woda jest skuteczniejsza dla zachowania większej higieny, to niestety temperatura wymagana do neutralizacji zarazków jest niekorzystna dla naszej skóry. Gorąca woda niszczy warstwę tłuszczową naskórka, co prowadzi do jego wysuszenia. Ręce powinno się myć w letniej wodzie, stosując bezzapachowe mydła o neutralnym PH i później dokładnie wysuszyć.

Reklama

4. Kremy do zadań specjalnych

Dłonie należy smarować kremami ochronnymi. Doskonale sprawdzają się kremy dermo recepturowe z apteki na bazie euceryny i witamin A i E. Euceryna zatrzymuje wilgoć w naskórku i powoduje jego zmiękczanie oraz poprawę elastyczności. Kiedy nasze dłonie są przesuszone, sięgnijmy po krem z serii dermo receptur z mocznikiem, a w przypadku łuszczącego się naskórka dłoni – z cholesterolem. Latem, nie zapominajmy także o dodatkowym smarowaniu dłoni kremami z filtrem.

5. Odpowiednia dieta

Zdrowy wygląd skóry buduje się w kuchni. Dla poprawy jakości także skóry dłoni korzystna jest dieta bogata w wapń, żelazo, potas, magnez, cynk, witaminy A i E oraz witaminy z grupy B. Warto również sięgać po zdrowe herbaty, np. zieloną, która ma dobry wpływa kondycję skóry.

6. Odmładzający peeling

Warto raz na jakiś czas wykonać peeling dłoni. Jest to idealny sposób na złuszczenie martwego naskórka i poprawę kondycji skóry dłoni. Taki peeling można kupić gotowy w drogerii już za ok. 10 zł lub wykonać samodzielnie wykorzystując składniki dostępne w każdej kuchni. Najprostszym sposobem jest wymieszanie cukru, zmielonych płatków owsianych lub fusów z kawy z odrobiną oliwy z oliwek i sokiem z cytryny. Po takim zabiegu dłonie stają się nie tylko gładkie, ale i nawilżone.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla ekspertów Ziołolek, producenta kremu do rąk Linovit A+E.