Wybierając aktywność fizyczną, nie należy kierować się wyłącznie sezonową modą. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby po przebytych kontuzjach bądź przewlekłych chorobach. W ich przypadku przed przystąpieniem do ćwiczeń niezbędna jest konsultacja lekarzem.

Reklama

Ćwicząc, trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia to nie zabawa. Powinny one być wykonywane pod okiem specjalisty i konsultowane z lekarzem. Jeśli lekarz wyeliminuje którąś z form ruchu i uzna, że są nieodpowiednie dla naszego zdrowia, trzeba po prostu powiedzieć: nie i z nich zrezygnować – tłumaczy Mariola Bojarska-Ferenc w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, niezbędne są konsekwencja i regularność. Należy więc zdecydować się na zajęcia sportowe, w których będziemy z chęcią uczestniczyć. Tylko w ten sposób nie ulegniemy szybkiemu zniechęceniu. Kluby fitness wychodzą naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom klientów, mogą oni wybierać pomiędzy licznymi zajęciami fitness, kursami tańca, ćwiczeniami na siłowni, a nawet lekcjami badmintona. Niezmiennie popularny pozostaje także basen.

Oczywiście kocham wszelkiego rodzaju zajęcia fitnessowe. Na świecie jest ich ponad 220 form, jest też wiele form w naszych polskich fitness klubach. Mnóstwo trenerów jest bardzo dobrze przygotowanych, więc wystarczy się podpytać o te nowości, jeśli chcecie, żeby ktoś was zainspirował. A jeśli nie, to cudownie wpływają na naszą sylwetkę na przykład zajęcia pilates, które wzmacniają mięśnie brzucha, grzbietu, które nie rozbudowują mięśni na szerokość, ale działają zdecydowanie wzdłuż – radzi Mariola Bojarska-Ferenc.

Osoby, które na co dzień borykają się ze stresem, powinny zdecydować się na jogę. Ćwiczenia fizyczne połączone z nauką prawidłowego oddychania i medytacją mają doskonały wpływ zarówno na sylwetkę, jak i psychikę ćwiczących. To dobre rozwiązanie także dla osób cierpiących na nadwagę.

Kiedy jesteśmy zdenerwowani, uruchamia się hormon stresu, tak zwany kortyzol, który prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach brzucha. Jeśli powodem naszej otyłości, zaglądania do lodówki, jest między innymi stres warto na początku się odstresować, a potem zabrać się za konkretne ćwiczenia, które wzmocnią całą sylwetkę i poprawią kondycję – wyjaśnia Bojarska-Ferenc.

Niezbędnym uzupełnieniem aktywności fizycznej jest dieta. Mariola Bojarska-Ferenc odradza stosowanie modnych diet, proponowanych przez magazyny lifestyle'owe. Jest natomiast zwolenniczką racjonalnego sposobu odżywiania, na wzór mieszkańców japońskiej wyspy Okinawa.

Jest to sposób żywienia oparty na gęstości energetycznej i odżywczej posiłku. Trzeba wybierać takie produkty, które mają w sobie jak najmniej tłuszczu, jak najmniej cukru, dużo błonnika, dużo wody, dużo witamin. A więc jemy dużą warzyw, białe mięso, ryby, jajka, a omijamy szerokim łukiem rzeczy bardzo tłuste i słodkie – radzi instruktorka fitness.