Spożywanie śniadania to recepta m.in. na utrzymanie prawidłowej wagi. Niestety często jemy je tylko w weekendy. Przyczynia się do tego zbyt duży pośpiech wynikający z nadmiaru obowiązków oraz brak dbałości o właściwą porę spożywania dań. W efekcie narastające uczucie głodu w drugiej połowie dnia często powoduje napady obżarstwa. Podjadamy, jemy o wiele więcej na obiad i kolację, co sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej oraz permanentnemu uczuciu zmęczenia czy rozdrażnienia. Poranne posiłki powinny więc zaspokoić głód i kontrolować uczucie łaknienia podczas całego dnia.

Reklama

Tempo przemiany materii jest najszybsze rano, w ciągu dnia stopniowo maleje. Według dietetyków śniadanie powinno stanowić więc od 25 do 30 proc. udziału kalorycznego w całodziennym odżywianiu, natomiast drugie śniadanie powinno stanowić od 5 do 10 proc. tej wartości. Na drugie śniadanie najchętniej przygotowujemy kanapki. Warto sięgnąć po pieczywo wieloziarniste, warzywa i chudą wędlinę, która jest cennym źródłem białka, żelaza, cynku, fosforu i witamin z grupy B, jak np. Szynka dojrzewająca ZM Pekpol czy polędwica. Doskonale sprawdzają się wędliny w plastrach, w funkcjonalnych opakowaniach, poporcjowane i świeże, które znacznie pomogą skrócić czas przygotowywania kanapek – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka.

5 powodów, dla których warto jeść drugie śniadanie:

  • Nawet jeżeli zjedliśmy w domu obfite pierwsze śniadanie, to zapas energii wystarczy na 3, maksymalnie 4 godziny. Drugie śniadanie uzupełni składniki odżywcze, które jedynie w części zapewniliśmy organizmowi podczas posiłku w domu. Dzięki niemu nabierzemy sił do dalszej pracy i będziemy aktywniejsi!
  • Nasz organizm nie potrafi kumulować niektórych składników odżywczych i witamin. Niezwykle istotne jest więc sukcesywne dostarczanie ich w posiłkach w ciągu całego dnia. Najlepiej, aby było ich około pięciu, a jednym z nich było właśnie drugie śniadanie.
  • Zbyt długie przerwy między posiłkami wpływają również na zmniejszenie wydolności umysłu. Spożywając drugie śniadanie będziemy mieć lepszy nastrój, a nasza zdolność do koncentracji uwagi wydłuży się.
  • Śniadanie jest bardzo istotne dla osób pracujących umysłowo – odpowiednio skomponowany posiłek powinien zawierać witaminy z grupy B oraz magnez i wapń, które poprawiają przewodnictwo impulsów nerwowych, pomagając tym samym w szybszym myśleniu.
  • Drugie śniadanie przygotuj w domu. Dzięki temu nie kupisz przypadkowej, niezdrowej przekąski, takiej jak słodycze.