Jeżeli chcemy ograniczyć problem nadmiernie przetłuszczających się włosów, należy zacząć od określenia czynników i przyzwyczajeń, które nasilają ten stan. Następnie skutecznie wyeliminować je z rutyny dnia codziennego. I nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także o walory prozdrowotne.

Reklama

UWAGA! Nadmierna produkcja łoju może prowadzić do przykrych konsekwencji, w tym osłabienia cebulek, wypadania włosów i stanów zapalnych skóry głowy. Odpowiednia pielęgnacja i unikanie rzeczy „zakazanych” stają się zatem niezbędne nie tylko na drodze do estetycznego wyglądu, ale także zachowania zdrowia.

Zastanawiając się nad sposobami walki z przetłuszczającymi się włosami, warto poznać przyczyny, dla których gruczoły łojowe wydzielają zbyt duże ilości sebum. Tak naprawdę ich praca uwarunkowana jest dwoma grupami czynników. Do wewnętrznych, czyli endogenicznych zaliczymy zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz uwarunkowania genetyczne, do zewnętrznych – niewłaściwą pielęgnację. Dziś skupimy się na ostatniej z tych grup, ponieważ często to nasze, nieświadomie popełniane błędy powodują nasilanie problemów z przetłuszczającymi się włosami. Dlatego warto zapoznać się z poniższą listą i sprawdzić, które z tych czynności wykonujemy w domu:

 • Zbyt częste i intensywne szczotkowanie czy dotykanie włosów dłońmi
 • Stosowanie kosmetyków, których skład oparty jest na olejkach (np. argan)
 • Używanie masek oraz odżywek bez spłukiwania
 • Mycie i spłukiwanie włosów gorącą wodą/wrzątkiem
 • Stylizowanie fryzur za pomocą mocno utrwalających kosmetyków
 • Używanie „uniwersalnych” szamponów do włosów

Efekt? Zwiększone wydzielanie sebum oraz nieświeże włosy już po kilku godzinach od mycia.

- Pierwszym błędem jest przekonanie, że włosy przetłuszczające się powinniśmy myć wrzątkiem. Strumień gorącej wody działa przeciwnie – pobudza pracę gruczołów łojowych, przez co fryzura tłuści się szybciej. Trzeba też wiedzieć, jakich kosmetyków wolno nam używać, a których lepiej unikać – radzi Maciej Szymański, przedstawiciel marki LOOK EXPERT.

Wybierając szampon, powinniśmy zwrócić uwagę, by był to produkt o działaniu antybakteryjnym i przeciwłojotokowym, jednym słowem przeznaczony specjalnie dla włosów o skłonnościach do przetłuszczania się. Za jedne z najskuteczniejszych uważa się szampony ziołowe, których skład oparty jest na ekstrakcie z pokrzywy. W liściach tej rośliny znajdziemy niezwykle cenne składniki, które pomagają w walce z nadaktywnością gruczołów łojowych skóry głowy, przez co włosy zachowują świeżość, lekkość i puszystość na dłuższy czas. Są to przede wszystkim:

 • kwasy organiczne i flawonoidy
 • garbniki
 • arotenoidy
 • witaminy, takie jak: E, C, K, B2
 • kwas pantotenowy
 • składniki mineralne, jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan i krzem

Co ciekawe, profesjonalny szampon do włosów przetłuszczających się, obok ekstraktu z pokrzywy, może zawierać dodatkowo hydrolizowane białko jedwabiu. Składnik ten odpowiada za działanie wygładzające i nawilżające oraz zapobiega zbytniemu przesuszeniu skóry głowy. Dodatkowo chroni włosy przed utratą blasku oraz ryzykiem pojawienia się rozdwojonych końcówek. W takim produkcie można znaleźć także kondycjonery (jak POLYQUATERNIUM 7 i DIMETHICONE), dzięki którym włosy są miękkie, nie elektryzują się i nie ma problemu z ich rozczesaniem.

UWAGA! Przy stylizacji włosów warto skorzystać z pianki dodającej objętości, ponieważ są lżejsze i mniej obciążają włosy niż lakier.

- Stosując się do powyższych rad, na pewno można zyskać efekt w postaci włosów świeższych na dłużej. Jeżeli jednak wskazówki nie odniosłyby skutku – zaleca się kontakt z lekarzem, który pomoże w określeniu przyczyn wystąpienia takiego stanu włosów oraz sposobów jego leczenia – podsumowuje Maciej Szymański.

Podziękowania dla marki LOOK EXPERT - producenta szamponu do włosów przetłuszczających się LOOK EXPERT Refresh Start - za przygotowanie artykułu.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!