Problem wzmaga się zwłaszcza latem, gdy temperatury rosną, a wilgotność powietrza spada. Wtedy właśnie puchną nogi i kostki, puchną dłonie, przybywa centymetrów w okolicy bioder i ud, a co najgorsze zaczynamy zauważać obrzęki na twarzy. Co jest przyczyną? Utarło się, że woda w organizmie gromadzi się gdy dostarczamy jej zbyt mało z zewnątrz, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Wpływ na to mają także hormony, faza cyklu miesiączkowego, wysiłek fizyczny (po treningu paradoksalnie ważymy więcej!), spożywane potrawy (sól, słodycze, alkohol).

Reklama

Ilość płynów wypijanych w normalnych warunkach w lecie staje się niewystarczająca, gdyż utrata jest znacznie większa: mocniej się pocimy, nasilona jest utrata wody z wydychanym powietrzem, czy też parowanie przez skórę mocniej eksponowaną i narażoną na działanie promieni słonecznych. Jak z tym walczyć?

- Podstawowym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości wypijanej wody, jednak nie liczmy na zbyt szybki efekt, dajmy organizmowi czas na przestawienie się - radzi Beata Prusińska, dietetyk z centrum żywieniowego Naturhouse.

Lato sprzyja również podróżowaniu, jest to niezwykle przyjemne, ale gdy podczas urlopu nie możemy założyć butów, lub ciężko nam wcisnąć się w spodnie, wszystko traci swój urok.

- Istnieje rozwiązanie dla takiej niekomfortowej sytuacji, jeśli za wspomniany stan rzeczy jest odpowiedzialny lot samolotem lub nasze zamiłowanie do poznawania nowych smaków - potraw często z dużą ilością soli, ostrych lub nieznanych nam przypraw, rozwiązaniem mogą być suplementy diety zawierające flawonoidy roślinne – podpowiada Beata Prusińska.

Za co odpowiadają flawonoidy i jak działają? Mają zbawienny wpływ na zastoje krążeniowe powstające podczas lotów samolotem, gdy mamy do czynienia ze zbyt gwałtowną zmianą ciśnień podczas startu czy lądowania, ale też statycznej pozycji ciała podczas całego lotu. Doskonale usprawniają drenaż limfatyczny, co w znacznym stopniu wpływa na redukcję znienawidzonego cellulitu. Gdzie znaleźć wspomniane flawonoidy? Ich źródłem są owoce takie jak winogrona, borówki, jagody, cytrusy i wiele innych posiadających dość dużą ilość drobnych pestek lub ziarenek, jednak nie wystarczy wprowadzić do codziennego menu wspomniane owoce, aby uzyskać efekt usuwania nagromadzonych płynów, zadziałać muszą skoncentrowane wyciągi lub ekstrakty zawarte w suplementach.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!