W branży kosmetycznej najlepiej sprzedaje się nadzieja, dlatego producenci prześcigają się w pomysłach nie tylko na nowe produkty, ale i obietnice. Ostatnio serca kobiet podbija wyjątkowy napój z dodatkiem witamin i kolagenu. Jego producenci zapewniają, że kuracja zwiększa ilość kolagenu w skórze i wpływa na znaczną poprawę wyglądu skóry - spłycenie zmarszczek, poprawa jędrności skóry i zlikwidowanie przebarwień.

Reklama

Co na to specjaliści? Ci z dużym dystansem podchodzą do tego eliksiru młodości i podkreślają, że nie istnieją żadne naukowe dowody na jego skuteczność.

- Nie znam żadnych dowodów na to, że przyjmowanie kolagenu doustnie zwiększa jego ilość w skórze - zauważa dermatolog dr Sam Bunting.

Kolagen jest podstawowym składnikiem ścięgien, stawów, wiązadeł, włosów i mięśni. Skóra składa się w 75 proc. z kolagenu, jednak wraz z wiekiem jego produkcja maleje. Dlatego też mimo wyraźnego braku poparcia ekspertów, producenci uparcie promują swoje produkty. Nie da się jednak ukryć, że te napoje mają również swoje jasne strony, przede wszystkim dzięki dawce witamin C i E w nich zawartych.

- Zostało udowodnione, że te witaminy mają ogromny wpływ na poprawę kondycji skóry - podkreśla dermatolog dr Stefanie Williams. - Dodatkowo przyjmowanie tych konkretnych witamin znacznie poprawia nawodnienie i nawilżenie skóry - dodaje.

Aby zafundować sobie taką witaminową kurację, nie trzeba wydawać kroci na drogie napoje. Wystarczy prosty zestaw witamin i dieta bogata w warzywa i owoce, aby przywrócić skórze młodzieńczy wygląd.

>>> ZOBACZ ZDJĘCIA!