Duża wrażliwość skóry naczyniowej na czynniki środowiskowe wymaga wypracowania odpowiednich nawyków. Najważniejsza jest odpowiednia ochrona przed słońcem – zarówno w lecie jak i zimą. Korzystajmy z dobrodziejstw słońca rozważnie, zawsze w towarzystwie odpowiedniej odzieży i kosmetyków ochronnych. Unikajmy solariów. Podobnie jak sauny i długich gorących kąpieli.
Zima jest uciążliwą porą roku dla osób mających rozszerzone naczynka – wiatr, mróz, gwałtowne zmiany temperatury zaostrzają problemy z cerą. Dodatkowymi czynnikami negatywnie wpływającymi na skórę w okresie zimowym jest częstsze przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy wygrzewanie się przy kominkach.

Reklama

Odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej musi przede wszystkim wzmocnić barierę naskórkową, która zabezpieczy skórę przed czynnikami środowiskowymi. Doskonale sprawdzą się tu receptury bogate w substancje uzupełniające lipidy naskórkowe i nawilżające skórę. Konieczne są odpowiednie filtry słoneczne, które zabezpieczą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Ponieważ skóra naczyniowa to skóra wrażliwa, kosmetyki do jej pielęgnacji powinny być delikatne dla skóry – bez barwników, bezzapachowe lub z zapachem pozbawionym alergenów. W kremach pielęgnacyjnych warto szukać takich składników aktywnych jak wyciąg z wiśni Barbados, escyna, rutyna, arnika górska czy miłorząb japoński, które znane są z właściwości wzmacniających i uszczelniających naczynka.

Pielęgnując skórę naczynkową, warto zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych. Do oczyszczania twarzy zaleca się tu stosowanie łagodnych mleczek lub żeli myjących, które należy spłukiwać z twarzy letnią (nigdy ciepłą i gorącą) wodą i nie należy myć skóry bezpośrednio przed wyjściem na dwór. Jeśli stosujemy peeling, wybierzmy łagodny peeling enzymatyczny.

Czy wiesz, że…?

• Według dermatologów skóra naczyniowa to defekt kosmetyczny, a nie schorzenie skóry;

• Niebagatelne znaczenie przy problemach z naczynkami ma odpowiednia dieta. Warto z niej wykluczyć gorące pokarmy, alkohol, kawę i ostre przyprawy;

• Pojawienie się widocznych naczynek jest ściśle uzależnione od wszelkich sytuacji stresujących.

Reklama

Podziękowania za przygotowanie materiału dla dr n. biol. Moniki Pasikowskiej, kierownika Laboratorium Naukowego Lirene, producenta kosmetyków Lirene Cera Naczynkowa.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!