Duża wrażliwość skóry naczyniowej na czynniki środowiskowe wymaga wypracowania odpowiednich nawyków. Najważniejsza jest odpowiednia ochrona przed słońcem – zarówno w lecie jak i zimą. Korzystajmy z dobrodziejstw słońca rozważnie, zawsze w towarzystwie odpowiedniej odzieży i kosmetyków ochronnych. Unikajmy solariów. Podobnie jak sauny i długich gorących kąpieli.
Zima jest uciążliwą porą roku dla osób mających rozszerzone naczynka – wiatr, mróz, gwałtowne zmiany temperatury zaostrzają problemy z cerą. Dodatkowymi czynnikami negatywnie wpływającymi na skórę w okresie zimowym jest częstsze przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy wygrzewanie się przy kominkach.

Reklama

Odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej musi przede wszystkim wzmocnić barierę naskórkową, która zabezpieczy skórę przed czynnikami środowiskowymi. Doskonale sprawdzą się tu receptury bogate w substancje uzupełniające lipidy naskórkowe i nawilżające skórę. Konieczne są odpowiednie filtry słoneczne, które zabezpieczą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Ponieważ skóra naczyniowa to skóra wrażliwa, kosmetyki do jej pielęgnacji powinny być delikatne dla skóry – bez barwników, bezzapachowe lub z zapachem pozbawionym alergenów. W kremach pielęgnacyjnych warto szukać takich składników aktywnych jak wyciąg z wiśni Barbados, escyna, rutyna, arnika górska czy miłorząb japoński, które znane są z właściwości wzmacniających i uszczelniających naczynka.

Pielęgnując skórę naczynkową, warto zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych. Do oczyszczania twarzy zaleca się tu stosowanie łagodnych mleczek lub żeli myjących, które należy spłukiwać z twarzy letnią (nigdy ciepłą i gorącą) wodą i nie należy myć skóry bezpośrednio przed wyjściem na dwór. Jeśli stosujemy peeling, wybierzmy łagodny peeling enzymatyczny.

Czy wiesz, że…?

• Według dermatologów skóra naczyniowa to defekt kosmetyczny, a nie schorzenie skóry;

Reklama

• Niebagatelne znaczenie przy problemach z naczynkami ma odpowiednia dieta. Warto z niej wykluczyć gorące pokarmy, alkohol, kawę i ostre przyprawy;

Reklama

• Pojawienie się widocznych naczynek jest ściśle uzależnione od wszelkich sytuacji stresujących.

Podziękowania za przygotowanie materiału dla dr n. biol. Moniki Pasikowskiej, kierownika Laboratorium Naukowego Lirene, producenta kosmetyków Lirene Cera Naczynkowa.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!