Jak co roku, początek wakacji to czas, w którym szczególnie zależy nam na znalezieniu odpowiedniego sposobu na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów. Oczywiście "zimowego brzuszka" nie da się pozbyć na chwilę przed rozpoczęciem urlopu, ale to dobry moment na zmianę przyczajeń żywieniowych i podjęcie postanowienia o poprawie figury.

Reklama

– Podczas diety często zapominamy, że oprócz skrupulatnego liczenia kalorii, warto dbać o składniki, które mogą pomóc nam szybciej pozbyć się niechcianych kilogramów. Takimi pomocnikami są m.in. błonnik znajdujący się w produktach zbożowych, warzywach, owocach oraz przeciwutleniacze, których źródłem jest np. zielona herbata – podpowiada Małgorzata Zdrojewska, dietetyk współpracujący z firmą Good Food.

Sprawdźmy co jeszcze możemy zrobić, aby ułatwić sobie tegoroczną dietę.

Wyznacz swój rytm

Największym błędem, jaki popełniamy, kiedy decydujemy się na dietę, jest wprowadzanie rewolucyjnych zmian w naszym życiu. Jeśli chcemy, aby kuracja odchudzająca miała szansę na powodzenie, powinna być odpowiednio dopasowana do naszego trybu życia i upodobań. Kiedy dodamy do codziennego menu niskokaloryczną potrawę, której nie lubimy lub zaplanujemy uprawianie zbyt męczącego sportu, szybko się zrazimy i nasze dobre chęci spełzną na niczym. Dlatego postarajmy się dostosować plan odchudzania do rytmu naszego dnia i indywidualnych potrzeb.

– Pamiętajmy, że każda dieta powinna być zrównoważona i musi spełniać wymagania konkretnego człowieka – podpowiada dietetyk Małgorzata Zdrojewska. – Nie powinniśmy się głodzić, ponieważ nasz organizm potrzebuje wszystkich składników pokarmowych, takich jak węglowodany, białka oraz tłuszcze. Odpowiedni poziom tych składników w diecie pozwoli zachować dobre samopoczucie i zdrowie – dodaje ekspert.

Przełam rutynę

Stały harmonogram diety szybko może stać się monotonny i nudny. Dlatego warto zarówno do kuchni, jak i codziennych ćwiczeń wprowadzać wciąż nowe i ciekawe elementy.

Jasne pieczywo zamieńmy na ciemne. Wprowadźmy w ramach urozmaicenia wysokobłonnikowe pieczywo chrupkie - doradza Małgorzata Zdrojewska. - Niech naszą przekąską w ciągu dnia staną się świeże owoce, warzywa czy wafle ryżowe - mówi ekspert.

Jeśli codziennie rano biegamy, starajmy się co jakiś czas zmieniać utartą trasę na nową, jeszcze nieznaną. Walcząc z rutyną, możemy również przygotowywać różne zestawy ćwiczeń, przeznaczonych do kształtowania innych partii ciała. Dzięki temu nie tylko przełamiemy monotonię, ale również zadbamy o nasz organizm kompleksowo.

Uwierz w siłę motywacji

Dobra motywacja to klucz do sukcesu podczas odchudzania. Nie ma nic bardziej mobilizującego niż wizja beztroskiego leniuchowania na plaży. Jeśli jednak chcemy dodać sobie więcej siły do stawienia czoła zbędnym kilogramom, poszukajmy „dietetycznej grupy wsparcia”. Niezależnie od tego, czy będą to nasi najbliżsi znajomi, czy niedawno poznane koleżanki z forum internetowego, warto skorzystać z ich dobrego słowa. Utrzymując kontakt z osobami, które tak jak my są na diecie będziemy mogli wymieniać się przepisami czy opiniami o popularnych fitness clubach. Gdy uda się nam pozbyć pierwszych niechcianych kilogramów, a zeszłoroczna sukienka zacznie na nas pasować, będziemy dodatkowo zmotywowani do dalszej walki ze zbędnymi kilogramami.

Doceniaj małe przyjemności

Ostatnim sposobem na ułatwienie przedwakacyjnej diety jest sprawianie sobie małych przyjemności. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem sportu, jaki będziemy uprawiać, zdecydujmy się na tę dyscyplinę, która naprawdę sprawia nam przyjemność. Przed treningiem przygotujmy składankę ulubionej, pozytywnej muzyki, mobilizującej do jeszcze intensywniejszych ćwiczeń. Wchodząc do kuchni, nie skupiajmy się jedynie na podliczaniu kaloryczności poszczególnych produktów. Warto celebrować przygotowywanie i spożywanie posiłków oraz dbać o równowagę odpowiednich składników.

Reklama

– Pamiętajmy, że podczas jedzenia liczą się nie tylko walory zapachowe, a co za tym idzie odczucia smakowe. Ważny jest także wygląd przygotowywanych posiłków – podpowiada Małgorzata Zdrojewska.

Dlatego warto postarać się o estetyczną oprawę przyrządzanych dań, a także o odpowiednie nakrycie stołu, przy którym jemy.

>>> ZOBACZ ZDJĘCIA!