Osoby, które poddały się popularnemu zabiegowi liposukcji nie powinny spoczywać na laurach. Naukowcy odkryli, że usunięcie nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej przyczynia się do wzrostu groźnej dla zdrowia trzewnej tkanki tłuszczowej.

Reklama

Podskórna tkanka tłuszczowa, znajduje się bezpośrednio pod skórą i jest podstawowym celem liposukcji. Trzewna tkanka tłuszczowa leży głęboko między naszymi narządami w jamie brzusznej, a jej kumulacja jest silnie związana z cukrzycą i chorobami serca.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo odkryli, że usunięcie nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej przyczynia się do wzrostu groźnej dla zdrowia trzewnej tkanki tłuszczowej.

Na szczęście odkryli również, że odpowiedni program ćwiczeń pozwala zapobiec pooperacyjnemu wzrostowi trzewnej tkanki tłuszczowej. Co ważne, cztery miesiące nadzorowanego programu ćwiczeń pozwolił na wyrównanie wzrostu trzewnej tkanki tłuszczowej - podkreślił zespół, prowadzony przez Fabiana Benatti z Uniwersytetu w Sao Paulo.

Badacze nie są jeszcze w stanie jasno określić, jak dokładnie zabieg zwiększa ryzyko wzrostu trzewnej tkanki tłuszczowej. To, co jest jednak pewne, to fakt, że ćwiczenia wydają się łagodzić to ryzyko.