W kosmetologii przyjęło się określać mianem substancji naturalnych składniki pozyskiwane z roślin. Warto też wiedzieć, że wciąż rozwijające się technologie tworzenia kosmetyków umożliwiają staranne wyselekcjonowanie i dokładne przebadanie substancji naturalnych, tak, aby nie podrażniały skóry czy nie uwrażliwiały jej na promienie słoneczne. Możemy więc dziś lepiej korzystać z ich dobroczynnego działania.

Reklama

Jedną z grup najbardziej klasycznych składników kosmetycznych pozyskiwanych wprost z natury są oleje roślinne, takie jak olej z winorośli. Wytłaczany na zimno, zachowuje wszystkie swoje właściwości, jest cennym źródłem witaminy E, pomaga także wzmocnić naturalną osłonę naskórka i chronić skórę przed nadmierną utratą wody. Podobnie olej Babassu, który nawilża skórę i zmiękcza naskórek. Olej wytłaczany z pestek jabłka jest z kolei bogaty w fitohormony, ma działanie wygładzające i łagodzące podrażnienia skóry. W kremach odżywczych bardzo cennym składnikiem jest olej z róży, szczególnie bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. A do delikatnej i bardzo wrażliwej skóry doskonałym wyborem jest olej Canola o niezwykłych właściwościach łagodzących i ochronnych.

Trwa ładowanie wpisu

Z nasion jabłek pozyskiwać można także ekstrakt o działaniu przeciwzmarszczkowym. Nasiona zawierają prawdziwy koktajl substancji niezbędnych dla funkcjonowania komórek. Dzięki temu wspomaga odbudowę skóry i stymuluje produkcję kolagenu. Podobnie proteiny z dyni pomagają komórkom odbudować szkielet białkowy warunkujący elastyczność skóry.

Wiele wyciągów roślinnych ma działanie ochronne. Dobrym przykładem jest ekstrakt z wiśni z Barbados, będący jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. Składnik ten nie tylko chroni skórę przed wolnymi rodnikami, ale ma także delikatne działanie rozjaśniające i przeciwzmarszczkowe. Wyciąg z nasion lnu tworzy natomiast na powierzchni naskórka ochronny film, dzięki czemu łagodzi ewentualne podrażnienia skóry. Podobne właściwości ma kwiat arniki. Wyciągi z ogórka i malwy mają natomiast działanie nawilżające.

To oczywiście nie wszystkie substancje roślinne, których dobroczynny wpływ na kondycję skóry wykorzystywany jest w kosmetologii. Jest ich już bardzo wiele, a naukowcy wciąż odkrywają nowe właściwości znanych roślin.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla Moniki Pasikowskiej - Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene