Zamiast zbilansowanej diety, kobiety wolą sięgać po dietetyczne wynalazki, których na świecie jest ponad 30 tys. W ten sposób statystyczna kobieta do 45 roku życia, ma już za sobą 61 kuracji odchudzających.

Dietetyczna batalia rozpoczyna się od 16 roku życia, co oznacza, że średnio raz na rok statystyczna pani sięga po dwie diety. Najczęściej wynika to albo z nieskuteczności próbowanych kuracji, albo częstego efektu jojo.

Reklama

- Taki wynik świadczy o tym, że znaczna część osób dorosłych poprzez stosowanie różnych diet wyraźnie ogranicza dostarczanie swojemu organizmowi wapnia i wielu innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania - ostrzega dr Hilary Jones z Wielkiej Brytanii.

Zamiłowanie do odchudzania widoczne jest wyraźnie widoczne już u nastolatków. Jak wynika z badań, sześciu na dziesięciu rodziców usłyszało od swoich dzieci prośbę o niepodawanie im chleba, ziemniaków - produktów, które w powszechnej opinii uważane są za tuczące. Zupełnie niesłusznie, gdyż, jak podkreślają dietetycy, są elementem zbilansowanej diety.

- Obsesja związana z odchudzaniem powoduje, że zatraca się racjonalne podejście do zdrowia i zbilansowanej diety - podkreśla Jones.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak obniżyć wartość kaloryczną popularnych dań?