Pachnącym mydłom mówimy nie

Reklama

Aby zachować prawidłową higienę intymną podmywaj się dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a w trakcie menstruacji nawet kilka razy dziennie. Do mycia nigdy nie używaj pachnących, kolorowych mydeł i żelów pod prysznic, gdyż mogą one podrażniać okolice intymne. Najlepiej zastosować specjalne płyny do higieny intymnej, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego i łagodzących wyciągów z ziół. Pamiętaj, by podmywać się ruchem prowadzącym od okolicy łonowej, do odbytu, nigdy na odwrót, gdyż mogłoby to spowodować przeniesienie bakterii znajdujących się na odbycie do pochwy i wywołać infekcję. Do mycia okolic intymnych najlepiej nie używać żadnych gąbek i myjek, ponieważ są one siedliskiem bakterii. Pamiętaj również, że długie kąpiele w wodzie z solami i pachnącymi płynami wypłukują naturalnych bakterii, dlatego dla okolic intymnych najlepszy jest prysznic.

Wkładki i tampony

Tampony, choć niezwykle wygodne nie wpływają korzystnie na higienę intymną. Dlatego też w miarę możliwości powinnyśmy ograniczyć ich stosowanie. Również z wkładek higienicznych korzystajmy jedynie w razie potrzeby i wybierajmy te oddychające. Zarówno wkładki, jak i podpaski wymieniamy jak najczęściej, gdyż bakterie rozwijają się na nich w błyskawicznym tempie. Z rezerwą podchodźmy do wszelkich środków pielęgnacyjnych o intensywnym zapachu, zawarte w nich substancje mogą podrażniać delikatne okolice intymne.

Odpowiednia bielizna

Zbyt obcisła bielizna, zwłaszcza ta wykonana z tworzyw sztucznych sprzyja rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej. Staraj się zatem w ogóle z niej zrezygnować, bądź tak często jak się da zastępować ją "oddychającą" bawełną. Noszenie zbyt obcisłych spodni, zwłaszcza w gorące dni to również nietrafiony pomysł, gdyż może doprowadzić do zbytniego przegrzania.

Uważaj w miejscach publicznych

Jeśli chodzisz na basen musisz zachować szczególną ostrożność. Najlepiej, jeśli przed wejściem do wody zaaplikujesz tampon, a zaraz po wyjściu z niej usuniesz go i podmyjesz się płynem lub chusteczkami do higieny intymnej. Pamiętaj także, by nigdy nie siadać na desce w toaletach publicznych.

Niezwykle istotnym aspektem troski o higienę i zdrowi naszych okolic intymnych jest także regularne odwiedzanie ginekologa, a przede wszystkim niebagatelizowanie żadnych objawów mogących świadczyć o tym, że dzieje się coś złego. Najmniejsza nawet infekcja, jeśli nie zostanie wyleczona może rozwinąć się w poważną chorobę.