Wiele kobiet uważa, że musi myć włosy codziennie, by utrzymać ich świeżość i czystość. Jeśli dodamy do tego działanie słońca, suszarek, lokówek, środków do stylizacji i farbowania, bardzo szybko okaże się, że nasze włosy nieustannie narażone są na osłabienie i przesuszenie.

Szampon, jak każdy środek czyszczący wysusza skórę głowy i sprawia, że produkuje ona więcej łoju, a tym samym szybciej się przetłuszcza. W dodatku substancje zawarte w tym kosmetyku pozbawiają włosy sebum, czyli naturalnej substancji natłuszczającej i odżywczej. Dlatego warto nieco ograniczyć stosowanie szamponu i nauczyć się alternatywnych metod pielęgnacji.

Jednym ze sposobów na odświeżenie włosów jest umycie głowy za pomocą samej odżywki. Nakładamy taki preparat na włosy i zmywamy go ciepłą wodą. Dzięki temu włosy zostaną odświeżone a skóra głowy zamiast przesuszenia, zostanie nawilżona.

Jeśli jednak poczujesz, że odświeżenie nie wystarczy, a Twoje włosy potrzebują oczyszczenia, możesz to zrobić bez użycia szamponu. Wystarczy, że w szklance ciepłej wody rozpuścisz łyżkę sody. Taką substancję wcierasz we włosy i w skórę głowy. Dzięki właściwościom sody z włosów pozbędziesz się nadmiaru tłuszczu i substancji chemicznych. Jeśli na zakończenie dodatkowo opłuczesz włosy w roztworze octu jabłkowego (1 łyżka octu na 0,5 litra wody), nabiorą one zdrowego blasku.