Skąd bierze się nieświeży oddech

Reklama

Nieświeży oddech może mieć bardzo wiele przyczyn. Najpowszechniejsze z nich to niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej. Zbyt rzadkie szczotkowanie zębów, niestosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej to najbardziej prozaiczne, ale również najpowszechniejsze przyczyny problemów z oddechem.

U podstaw problemów z oddechem mogą znajdować się również próchnica zębów, choroby dziąseł, grzybica jamy ustnej oraz źle dopasowana proteza zębowa, pod którą przedostają się resztki jedzenia. Dlatego tak istotną kwestią są regularne wizyty u stomatologa, które pozwolą na zdiagnozowanie takich dolegliwości i jak najszybsze zaradzeniem im.

Nieświeży oddech może być także spowodowany poważniejszymi kwestiami. Problemy z żołądkiem, choroby trzustki i wątroby, zaburzenia gospodarki hormonalnej również mogą powodować nieświeży zapach z jamy ustnej. Jeśli więc odpowiednia higiena, domowe sposoby i regularne wizyty u stomatologa nie są w stanie zapobiec problemowi, warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak z tym walczyć

Przede wszystkim higiena. Jeśli nie zatroszczymy się o odpowiednią czystość jamy istnej, żadne inne metody nie będą działały. Dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, mycie języka, używanie płynów do płukania i nici dentystycznych to absolutna konieczność, by nasze zęby były nie tylko zdrowe, ale i świeże.

Kolejnym sposobem na utrzymanie świeżości jest odpowiednia dieta. Im bardziej lekkostrawne posiłki będziemy spożywać, tym mniej problemów trawiennych będzie miał nasz organizm i tym łatwiej będzie nam zachować świeżość oddechu. Specjaliści zalecają także wyeliminowanie z diety potraw, które wyjątkowo mocno wpływają na nasz oddech. Cebula, czosnek, ostra papryka, ale także alkohol, kawa i mocna herbata, stanowią pożywkę dla bakterii, a w konsekwencji nieświeży oddech.

Pij dużo wody. Częstą przyczyną nieświeżego oddechu jest przesuszenie organizmu i jamy ustnej. Stąd między innymi bierze się nieświeży oddech o poranku. Podczas nocy nasz organizm produkuje znacznie mniej śliny i wysusza jamę ustną. Najlepiej jeśli będziesz uzupełniać płyny wodą z cytryną. Owoc ten bowiem nie tylko orzeźwia, ale ma działanie bakteriobójcze dzięki czemu odświeża jamę ustną.