Zapewnia uczucie sytości, sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu całego organizmu, wspomaga usuwanie szkodliwych toksyn. Im więcej jej pijemy, tym lepiej. Takie przekonania na temat spożywania wody są powszechnie podzielane. Ale czy słuszne?

Reklama

Pita w dużych ilościach woda nie dość, że nie sprzyja odchudzaniu, to jeszcze może szkodzić? Takie rewelacje mają dla nas naukowcy.

„Zalecenia, pojawiające się na różnych stronach internetowych, że należy codziennie pić około 8 szklanek wody dziennie, żeby być zdrowym i szczupłym, są całkowitym nonsensem” – przekonuje dr Margaret McCartney, cytowana przez serwis Papilot.pl.

Badacze przekonują, że picie wody w dużych ilościach nie tylko nie służy zdrowiu, ale wręcz może mu szkodzić. Nadmierne ilości płynów zakłócają rytm snu poprzez konieczność nocnego wstawania do toalety. Mogą też skutkować uszkodzeniem nerek i doprowadzić do niedoboru sodu we krwi.
Podważono również przekonanie, jakoby woda zapewniała uczucie sytości i tym samym, pita przed posiłkiem, sprzyjała odchudzaniu. Zdaniem prof. Stanleya Goldfarba z University of Pennsylvania nie jest to faktem, a kolejnym mitem.

Dr Margaret McCartney argumentuje, że tego typu przekonania bywają budowane przez producentów, którym zależy na zwiększeniu sprzedaży swoich produktów.