Mogą oszpecić, przynieść ból a nawet uniemożliwić normalne poruszanie się. Tak groźne dla zdrowia mogą okazać się tak cenione w upalne lato japonki i balerinki, jak również buty na wysokim obcasie. 


WYGODNE? TO TYLKO POZORY

Są a jakby ich nie było. Japonki to maksymalnie przewiewne obuwie, które sprawia wrażenie, jakby chodziło się bosymi stopami. Nic bardziej mylnego! Prowokują do całkowicie normalnego sposobu chodzenia.
Przykurczane podczas chodzenia palce, przenoszenie ciężaru z zewnętrznej części stopy na duży palec, obciążają niektóre partie stóp i skutkują bólami kostek i problemami ze ścięgnami oraz mięśniami ud. Japonki narażają na urazy (nie tylko zadrapania odsłoniętej stopu, ale również nadwyrężenia niestabilnej stopy i niezamortyzowanej pięty). Ortopedzi alarmują: częste noszenie japonek może doprowadzić do trwałych zniekształceń w obrębie stopy.

Równie niebezpieczne mogą okazać się pozornie lekkie i wygodne balerinki. Zbyt płaska podeszwa i nienaturalne ułożenie stopy naraża ją na urazy. Stopa nie jest usztywniona a na dodatek zmuszona do wysiłku związanego z utrzymaniem obuwia na stopie.

UWAGA, NIEBEZPIECZEŃSTWO

Z czym musimy się liczyć nosząc takie buty?
„Bóle kolan, kręgosłupa, kłopoty ze ścięgnami i stawami oraz poważne problemy ze stopami, takie choćby jak halluksy (palce koślawe), palce młotkowate, podwichnięcie w stawach śródstopnopalcowych, utrata łuków stopy, bolesne modzele (zgrubienia skóry), zapalenie kaletek maziowych, wyrośla kostne na głowie I kości śródstopia, zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostroga piętowa to tylko niektóre konsekwencje niewłaściwie dobranego obuwia” – wylicza ortopeda Ryszard Zaleski w rozmowie z Wirtualną Polską.
Ekspert dodaje, że tak zwane halluksy to poważne zagrożenie również w przypadku noszenia butów na wysokim obcasie i wąskich czubkach.


BUTY JAK MARZENIE

Jakie buty są zdrowe dla naszych stóp, ciał i sprzyjają harmonijnemu i sprawnemu poruszaniu się w przyszłości?
Od najmłodszych lat powinniśmy nosić buty o wyprofilowanej podeszwie - szczególnie potrzebują jej dopiero rozwijające się stópki dzieci. Wymarzony but powinien mieć również grubą i giętką podeszwę, fason tak dopasowany, by but dobrze utrzymywał się na stopie (nie spadał!) i być wykonany z naturalnego tworzywa, które umożliwi oddychanie i zapobiegnie odparzeniom.