Pokutuje mit, że każde zatrucie grzybami oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo. Nie jest to prawda. Tak naprawdę groźne dla życia jest tylko zjedzenie muchomora sromotnikowego. Najgorsze jest to, że objawy takiego zatrucia pojawiają się dopiero po 8 - 14 godzin od spożycia, gdy na ratunek jest już często za późno. Zawarte w grzybach toksyny uszkadzają bowiem narządy wewnętrzne, a czasami powodują zniszczenie czerwonych ciałek krwi.

Jakie są objawy?
Groźne jest też zatrucie grzybami, których toksyny wpływają na układ nerwowy, wywołując spowolnienie akcji serca, spadek tętna, zaburzenia oddychania, uczucie gorąca i silny ślinotok, albo przeciwnie - silne podniecenie nerwowe, aż do napadów szału i halucynacji, oraz przyspieszenie akcji serca. Objawy takiego
zatrucia pojawiają się już po 15-45 minutach od ich zjedzenia. Jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza. Natomiast jeśli po 2-5 godzinach po zjedzeniu grzybów pojawią się wymioty, biegunki, bóle brzucha i mdłości, są to objawy tzw. zatrucia gastrycznego. Trzeba wtedy dużo pić, by się nie odwodnić.

Pierwsza pomoc
Zanim przybędzie lekarz, opróżnij żołądek poprzez wywołanie wymiotów i podawanie osolonej wody, nie
wolno podawać mleka ani alkoholu.
Zabezpiecz też resztki potrawy, ewentualnie obierzyny, by lekarz mógł wysłać je do laboratorium i odkryć, jakie grzyby zjadłeś.