Inne / aliasShutterstock.com
Reklama

92% Polaków uważa, że niepalenie papierosów skutecznie chroni przed chorobami serca – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”. Jesteśmy jednak znakomitymi teoretykami, bo 1/4 z nas pali (około 9 mln. rodaków). Światowy Dzień bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, jest dobrą okazją do przeanalizowania skutków palenia i rozpoczęcia walki z nałogiem.

PAPIEROS NISZCZY WSZYSTKO
Jednym z układów szczególnie narażonych na natychmiastowe skutki palenia jest układ krążenia. Nikotyna oraz substancje chemiczne zawarte w dymie i smole papierosowej prowadzą do zmian miażdżycowych w naczyniach, postępujących w szybkim tempie.

Zawarta w tytoniu nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza akcję serca, tlenek węgla, cyjanowodór, aceton, arsen, kadm, ołów, nitrozaminy oraz formaldehyd, znajdujące się w dymie tytoniowym, są odpowiedzialne m.in. za powstawanie nowotworów złośliwych, zawały serca, udary mózgu, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz szybsze starzenie się skóry.

To fakty, chyba nic więcej dodawać nie trzeba...


ALE SERCE CIERPI NAJBARDZIEJ

Wypalanie paczki papierosów dziennie zwiększa ryzyko zawału serca aż 4-krotnie. "Palenie to drugi najważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego" – ostrzega doc. Tomasz Hryniewiecki, kardiolog, ekspert programuZentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” w zakresie chorób układu krążenia. Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym prowadzą do przyspieszonego rozwoju miażdżycy w naczyniach wieńcowych upośledzając w nich przepływ krwi. Do serca dociera mniej tlenu i substancji odżywczych, a w sytuacji zablokowania przepływu krwi dochodzi o martwicy mięśnia sercowego (zwanej zawałem).

NAGRODA BĘDZIE WSPANIAŁA!

"Rezygnacja z palenia papierosów jest zmianą, której pozytywne efekty będą najszybciej odczuwalne i widoczne" – podkreśla doc. Tomasz Hryniewiecki.

A jakie konkretnie są korzyści płynące z rezygnacji z nałogu dla układu krążenia?

- Już po 2 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa organizm pozbywa się szkodliwej nikotyny, powoli zmniejsza się ciśnienie krwi i rytm serca.

- Po jednej dobie wydalany jest trujący tlenek węgla.

- Po 2 miesiącach naczynia krwionośne zaczynają być znowu elastyczne.

Rzuć palenie. Naprawdę warto.