Zanim przystąpisz do manicure, dokładnie zmyj z płytki stary lakier, najlepiej zmywaczem bez acetonu. Następnie szklanym, mineralnym lub papierowym pilnikiem (metalowe szarpią paznokcie i powodują ich rozdwajanie) opiłuj płytki, nadając im kształt odpowiedni dla twoich dłoni. Jeśli masz bardzo nierówną płytkę, wygładź ją delikatnie specjalną kostką-polerką. Szukaj jak najbardziej delikatnej.

PAZNOKCIE PROSZĄ O KĄPIEL

Teraz kolej na kilkuminutową kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Dzięki niej skórki będą zmiękczone (jeśli są twarde, nałóż specjalny płyn) i łatwiej je usuniesz. Pamiętaj, żeby raczej odsuwać je drewnianym patyczkiem niż wycinać. W ten sposób sprawisz tylko, że będą szybciej odrastały.

Co jednak zrobić, jeśli twoje skórki są grube i narośnięte? Jedynym wyjściem są cążki. Nie rób tego zbyt głęboko, aby nie ryzykować wrastania paznokci. Jeśli się skaleczysz, przemyj rankę wodą utlenioną i posmaruj maścią z antybiotykiem. Posmaruj ręce kremem, najlepiej takim, który pielęgnuje również paznokcie.

Pokryj wysuszone lakierem paznokcie odżywką. Możesz też użyć bazy i odżywki w jednym. Dzięki temu wyrównasz płytkę, ochronisz ją przed przebarwieniami i zapewnisz sobie trwalszy kolor. Zabezpieczone płytki pomaluj lakierem: nabierz go trochę na pędzelek (nadmiar wytrzyj o brzeg buteleczki) i poprowadź go trzema pociągnięciami – od nasady paznokcia do jego czubka, zaczynając od środka. Odczekaj kilka minut i nałóż kolejną warstwę lakieru. Dzięki temu kolor będzie jednolity i ładnie nasycony, zyska też większą odporność na odpryskiwanie. I gotowe!

KOSMETYCZKI ZBANKRUTUJĄ...

Oto kilka trików, które sprawią, że twoje paznokcie będą wyglądały jak po wizycie u kosmetyczki:

jeśli na skórkach tworzą się zadziorki, smaruj je odżywką – zawsze w kierunku od palca do paznokcia, aby ich nie podważać. Staraj się zbyt głęboko nie wycinać skórek. Im mocniej je wycinasz, tym szybciej narastają.

• piłuj i poleruj paznokcie, kiedy są suche. Wilgotne trudniej jest idealnie wymodelować,

• nakładaj jak najcieńszą warstwę lakieru. Dzięki temu będziesz miała pewność, że nałożyłaś go równomiernie,

ciemne lakiery schną zwykle dłużej niż jasne. Pokryj je preparatem przyspieszającym wysychanie,

• jeśli niechcący pomalujesz skórę wokół paznokci, usuń lakier specjalnym "długopisem" albo wacikiem kosmetycznym na patyczku, zanurzonym w zmywaczu.

• kilka razy dziennie wcieraj w dłonie krem nawilżający. Ustaw kosmetyk przy umywalce i sięgaj po niego po każdym umyciu rąk.

• jeśli twoje paznokcie często się łamią, wzbogać dietę o produkty zawierające potas, wapń i witaminy z grupy B.