W zrozumieniu korzyści, jakie gwarantują fitoskładniki naszemu organizmowi, bardzo pomocne może być uświadomienie sobie ich roli w ochronie roślin. Np.: jasnozielone i czerwone pigmenty, naturalnie występujące w kapuście, pomidorach czy truskawkach pochłaniają szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, składniki aromatyczne w czosnku i cebuli zabezpieczają je przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, a niektóre enzymy chronią rośliny przed skażeniami i zatruciami.

Reklama

ŚMIESZNA NAZWA, ALE JAKIE ZNACZENIE!

Innymi słowy fitoskładniki umożliwiają roślinom przetrwanie i radzenie sobie ze stresami środowiskowymi. W podobny sposób działają i na nasz organizm. Wiele z nich, jak np. witamina C, ma właściwości antyoksydacyjne, a więc pomaga zwalczać wolne rodniki, które mogą prowadzić do przedwczesnego starzenia oraz chorób. W praktyce wygląda to następująco:

  • Owoce cytrusowe zawierają monoterpeny i limonoidy, które mają działanie przeciwnowotworowe
  • żółte, pomarańczowe i czerwone owoce i warzywa mają w sobie karoteinoidy, które mają właściwości przeciwrakowe, poprawiają widzenie i pozytywnie wpływają na układ odpornościowy
  • Jabłka, cebula i herbata zawierają flawonoidy zmniejszające ryzyko choroby serca
  • cebula, czosnek i por mają związki siarki o działaniu przeciwrakowym, pomagają zmniejszyć ryzyko choroby serca i udar mózgu, bo obniżają ciśnienie krwi i poziomu cholesterolu
  • soja i siemię lniane zmniejszają objawy, chronią przed nowotworami związanymi z układem hormonalnym.

Oczywiście, owoce zawierające fitoskładniki można z powodzeniem zastąpić dobrej jakości sokami, np. Cappy Cała Pomarańcza z nowoczesnej linii produktów stworzonych z myślą o ludziach, którzy chcą zrobić dla swojego zdrowia coś więcej, ale nie mają czasu. Cappy Cała Pomarańcza dzięki unikalnemu procesowi produkcji pozwalającemu na uzyskanie ekstraktów z wewnętrznej skórki owocu oraz jego rdzenia, zawiera w sobie dwa razy więcej fitoskładników niż tradycyjny sok pomarańczowy. A do tego jest naprawdę pyszny.