"Kawa, herbata, cola i napoje energetyzujące powodują, że kobiece piersi stają się bardziej wrażliwe" - twierdzi ginekolog Christian Albring. Dlatego właśnie ich spożycie może spowodować ból podczas mammografii. Ale jest dobra wiadomość dla miłośniczek kofeiny - nie musimy całkowicie rezygnować z ulubionych napojów.

Reklama

Wystarczy, jeśli na tydzień przed wykonaniem mammografii kawa i herbata pójdą w odstawkę - donosi austriacki magazyn "Apotheken Umschau". To w zupełności wystarczy, by podczas badania uniknąć bólu.

Ponadto ginekologowie radzą, aby badanie wykonywać w pierwszej połowie miesięcznego cyklu. Wtedy hormony mają stosunkowo nieduży wpływ na piersi - to również może uchronić przed bólem w czasie badania. Najmniej odpowiednim momentem na wykonanie mammografii są ostatnie dni cyklu - wtedy zmiany hormonalne sprawiają, że piersi są najbardziej wrażliwe.

Według dziennika "Służba Zdrowia" w Polsce corocznie odnotowuje się około 10 000 nowych zachorowań na raka piersi. Jednak choroba wcześnie wykryta jest całkowicie wyleczalna.