Dokładny ranking starzenia się poszczególnych partii naszego ciała z pomocą brytyjskich lekarzy sporządziła gazeta "Daily Mail”. Niestety wynika z niego, że czas jest najbardziej nieubłagany dla naszej urody i umysłu. Najpierw starzeje się nasza skóra i biust oraz mózg, potem przychodzi pora na kości, zęby i narządy wewnętrzne.

Reklama

Mózg - 20 lat

Prawda jest brutalna - z wiekiem tracimy szare komórki. Rodząc się many ich około 100 bilionów. Niestety po ukończeniu 20 roku życia ich liczba zaczyna się zmniejszać. Po czterdziestce dziennie ubywa ich aż 10 tysięcy. Nic więc dziwnego, że z czasem nasza pamięć zaczyna szwankować, a i kreatywne myślenie zaczyna nam sprawiać trudność.

Skóra - 25 lata

Po 25 roku życia zmienia się poziom hormonów w organizmie i chroniące skórę przed wolnymi rodnikami antyoksydanty nie są już tak skuteczne. To dlatego skóra staje się bardziej wiotka, traci koloryt i zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki oraz bruzdy.

Biust - 35 lat

U kobiet po trzydziestce biust zaczyna tracić gęstość i tkankę tłuszczową. Przez to robi się mniejszy i wygląda na mniej pełny. Poza tym, po 40 obwódka wokół sutków zaczyna się marszczyć i kurczyć. Biust wygląda więc coraz mniej apetycznie.

Zęby - 40 lat

Reklama

Z wiekiem produkujemy coraz mniej śliny, która skutecznie eliminuje bakterie. Zęby stają się więc bardziej podatni na próchnicę. Poza tym nasilają się problemy z dziąsłami. Tkanka chroniąca korzenie zęba zaczyna obumierać i zaczynamy chorować na paradontozę, która w większości przypadków kończy się utratą zębów.

Kości - 35 lat

Z wiekiem gęstość tracą również nasze kości. U dziecka pełna regeneracja złamanej kości wynosi 2 lata, u dorosłego – 10. U kobiet po menopauzie jest jeszcze gorzej i istnieje duże ryzyko zachorowania na osteoporozę. Postępujący ubytek masy kostnej prowadzi do osłabienie struktury przestrzennej kości, co kończy się zazwyczaj częstymi i trudnymi w leczeniu złamaniami.

Serce - 40 lata

Kiedy się starzejemy, nasze serce coraz mniej efektywnie pompuje krew. Wszystko dlatego, że nasze żyły stają się mniej elastyczne, a tętnice blokują osadzające się na ich wewnętrznych ścianach blaszki miażdżycowe zbudowane z cholesterolu i odkładającego się w nim wapnia. U mężczyzn po 45 roku życia, a u kobiet - 55, gwałtownie rośnie więc ryzyko zawału serca.

Wątroba - 70 lat

Wątroba - to najbardziej odporny na działanie czasu organ. Wszystko dlatego, że jej komórki mają wybitną zdolność regeneracji. Po chirurgicznym usunięciu połowy wątroby, do normalnych rozmiarów rozrasta się zaledwie w trzy miesiące. W zasadzie nie ma medycznych przeciwwskazać, żeby wątrobę 70-latka (po warunkiem, że nie pił, nie palił i nie zapadał na częste infekcje) przeszczepić 20-latkowi.