1. Ćwicz problematyczne miejsca, a zgubisz tłuszcz

Fałsz

Manuel Bolz, trener osobisty

Organizm ma ustalony własny program i sam decyduje o tym, po które rezerwy sięgnie w pierwszej kolejności. Spalanie tłuszczu na brzuchu, biodrach, pośladkach i udach odbywa się niestety w ostatniej kolejności. Ekspert nie zaleca więc wykonywania ćwiczeń wyłącznie na wymagające korekty partie ciała, ale zachęca do regularnych treningów wytrzymałościowych (spinning, jogging, wiosła, aerobik). To one dają najlepsze efekty całościowe.

2. Na zakwasy pomaga dalsze trenowanie obolałych mięśni

Fałsz

Prof. Ingo Froböse, badacz na uniwersytecie w Kolonii

Zakwasy to nic innego jak minimalne uszkodzenia tkanki mięśniowej. Nie ma lepszego sposobu na ich regenerację, jak odpoczynek. Nie należy jednak rezygnować z ruchu i lekkich ćwiczeń, bo dzięki lepszemu przepływowi krwi, mięśnie szybciej się regenerują.

3. Tylko ten kto się poci, chudnie

Fałsz

Manuel Bolz, trener osobisty

Pocenie się nie jest miernikiem skuteczności treningu. W procesie tym organizm traci wodę i minerały, ale nie kalorie. Gdyby było inaczej, gubilibyśmy kilogramy także w saunie.

4. Seks przed zawodami osłabia

Przeciwnie

Prof. Ingo Froböse

W trakcie stosunku płciowego organizm wydziela hormon szczęścia, który działa uspakajająco i dodaje sił. W konsekwencji poprawia się nasza wydajność.

5. Nornic Walking odciąża stawy

Fałsz

Prof. Ingo Froböese

Osoba prawidłowo poruszająca się na spacerze z kijkami, znacznie wydłuża krok, obciążając tym samym kończyny.

6. Pływanie jest zdrowe

Tylko niektóre techniki

Manuel Bolz, trener osobisty

Style, które wymagają zanurzenia głowy są zdrowe. Jeśli trzymamy ją nad wodą, obciążamy kręgi szyjne. Z kolei nieprawidłowy ruch nóg, może spowodować uszkodzenia kolan.

7. Sportowcy potrzebują specjalnego pożywienia

Fałsz

Manuel Bolz, trener ososbisty

Zrównoważone i zróżnicowane posiłki w zupełności wystarczą osobie regularnie uprawiającej sport. Należy spożywać dużo owoców i warzyw, odpowiednią ilość węglowodanów i mało tłuszczy. Naturalne witaminy zawarte w pożywieniu są lepiej przyswajane od suplementów diety dostęnych na rynku (tabletki, proszek, drazetki musujące)

8. Tłuszcz ulega spalaniu dopiero po 30 minutach treningu

Fałsz

Prof. Froböese

Zaraz po rozpoczęcia treningu, spalaniu ulegają jednocześnie węglowodany i tłuszcze. Jednak spalanie tłuszczy zmniejsza się znaczenie już po 20 minutach ćwiczeń.

9. Sport wzmacnia system immunologiczny

Fałsz

Prof. Peter Billigmann, medycyna sportowa, Koblenz

Ruch ma dobroczynny wpływ na system immunologiczny organizmu, i stymuluje jego odporność. Ale osoba chora nie powinna trenować, bo wysiłek dodatkowo osłabia, wskutek czego może dojść do powikłań i pogorszenia stanu zdrowia.

10. Kto uprawia sport, może jeść wszystko

Nieprawda

Prof. Peter Billigmann, medycyna sportowa, Koblenz

Tylko osoby, które uprawiają sport wyczynowo, mogą jeść bez ograniczeń wszystko, na co mają ochotę. Jeśli spalisz mniej kalorii od tych, które dostarczysz organizmowi, zaczniesz tyć. Osoby na diecie odchudzającej muszą więc kontrolować tabelę kaloryczności produktów i mniej więcej orientować się, ile energii potrzebują do wykonywania ćwiczenia (np. podczas 30 min. szybkiego biegu spalisz 560 kalorii, grajac w tenisa - 450, jazdąc na łyżwach - 359, jadąc na rowerze (20 km/h) - 333, jadąc na nartach - 300, grając w siatkówkę - 300, ćwicząc step - aerobik - 265, pływając - 250)

11. Każdy może biegać w maratonach

Nieprawda

Herbert Steffny, trener, maratończyk

Cierpliwością i uporem można zdziałać cuda, ale ta reguła nie dotyczy każdego z nas. Nieprawidłowe ustawienie stopy, nadwaga i niecierpliwość są najczęstszymi przyczynami niepowodzeń kandydatów na martończyków.

12. Jak nie boli, to nie skutkuje

Nieprawda

Prof. Peter Billigmann, medycyna sportowa, Koblenz

Bóle są najczęściej oznaką źle przeprowadzonego treningu, np. zbyt duże obciążenia, za szybkie tempo biegu. Szkodzą one zdrowiu, a nie są dowodem na skuteczność ćwiczeń.

13. Rozciąganie nic nie daje

Fałsz

Rozciąganie mięśni zapobiega urazom, ponieważ przyspiesza krążenie i poprawia giętkość ciała. Wspomaga także proces wzmacniania mięśni. Skraca okres rekonwalescencji po kontuzji.

Na postawie artykułu Kerstin Quassowsky i Volkera Wienla, który ukazał się w gazecie "Bild"