Odczujesz też wyraźną poprawę kondycji. I nie wylejesz przy tym hektolitrów potu! Brzmi niewiarygodnie? A jednak to prawda

Napinanie określonych grup mięśni wpływa bardzo korzystnie na ich rozwój i siłę. Tę zasadę odkryli amerykańscy naukowcy już w latach 60. ubiegłego wieku. Potem fizjologowie i trenerzy wykorzystali ją przy układaniu ćwiczeń treningu izometrycznego. Jest on przeciwieństwem dynamicznego aerobiku.

Ćwicząc, nie wykonujesz żadnych gwałtownych, ani "szarpanych" ruchów. Istotą gimnastyki izometrycznej jest dokładność. Ćwiczenia trzeba wykonywać powoli i równomiernie. A napięcie mięśni utrzymywać przez 5 sekund. Idealnym miejscem do treningu będzie twoje mieszkanie. Pufy, krzesła, sofa i inne stabilne meble świetnie sprawdzą się w roli atlasu. Żeby zobaczyć efekty, musisz ćwiczyć przynajmniej 2 razy w tygodniu. Przed treningiem nie zapomnij o krótkiej rozgrzewce. Każde ćwiczenie powtarzaj 5 razy.

Kształtne ramiona
Stań tyłem do ściany i oprzyj się o nią plecami. Ręce opuść wzdłuż tułowia. Stopy w lekkim rozkroku, kolana ugięte. Teraz oderwij plecy od ściany i oprzyj się tylko na rękach. W tej pozycji mocno przyciskaj dłonie do ściany. Pamiętaj o tym, by plecy były proste.

Zgrabne pośladki
Połóż się na wznak. Ugnij nogi, łydki oprzyj na fotelu lub pufie. Plecy dociśnij do podłogi. Ramiona wyciągnij wzdłuż ciała. Teraz mocno wciśnij pięty w fotel. Wytrzymaj kilkanaście sekund, rozluźnij się i powtórz ćwiczenie.

Harmonijna sylwetka
Połóż się na podłodze, na plecach. Ręce pod głową. Ugnij kolana i ustaw je między nogami krzesła. Napnij brzuch i przyciśnij plecy do podłogi. Teraz spróbuj rozłożyć nogi. Utrzymuj napięcie mięśni brzucha.

Smukłe uda
Usiądź przed dosuniętym do ściany pufem. Ugnij nogi. Dłonie za plecami oparte na podłodze utrzymują ciężar ciała. Oprzyj jedną stopę o puf i naciskaj na mebel z całej siły.

Proste plecy
Uklęknij i pochyl tułów tak, by brzuch opierał się na pufie. Ręce załóż za głowę. Teraz powoli unieś klatkę piersiową, aż poczujesz lekkie napięcie mięśni grzbietu.

Sprężyste bicepsy
Stań tyłem do ściany. Stopy ustaw pośrodku długiego szala, jego końce chwyć dłońmi. Zrób przysiad, jakbyś siadała na krześle. Łokcie blisko tułowia. Ramiona i przedramiona tworzą kąt prosty. Teraz spróbuj przyciągnąć ramiona do klatki piersiowej.