Marka odzieżowa H&M robi wszystko, by świat mody stał się bardziej demokratyczny. Już wkrótce szwedzka sieciówka kojarzyć się będzie już nie tylko z szybkim przenoszeniem trendów z wybiegu na ulice, ale także własną nagrodą dla projektantów H&M Design Award.

Reklama

O nagrodę walczyć mogą absolwenci 14 uznanych szkół projektowania z sześciu krajów. Jej wysokości to 50 tys. euro. Poza nagrodą finansową zwycięzca będzie miał także możliwość pokazania swojej kolekcji w lutym w czasie tygodnia mody Mercedes-Benz Fashion Week w Sztokholmie.

"To nasza pierwsza nagroda dla młodych projektantów. Spotkanie z utalentowanymi absolwentami projektowania, słuchanie ich pomysłów i oglądanie gotowych projektów to bardzo inspirujące doświadczenie. Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie uda nam się przekonać młodych, twórczych na całym świecie, żeby uwierzyli w siebie i swoją kreatywność" - powiedziała Ann-Sofie Johansson, dyrektor designu w H&M.

O nagrodę mogą ubiegać się młodzi projektanci z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Niemiec, Holandii i Belgii. Żadna z polskich uczelni artystycznych nie bierze udziału w konkursie. Niestety na tle takich szkół projektowania jak brytyjskie Central Saint Martins czy London College of Fashion wciąż wypadamy dość słabo. Szczegóły na temat konkursu, a także zdjęcia z poszczególnych etapów, dostępne będą pod adresem: designaward2012.hm.com.