Tiara dziewcząt Wielkiej Brytanii (Girls of Great Britain tiara). koronacyjny naszyjnik i kolczyki oraz mini-korona królowej Wiktorii - znajdą się na wystawie biżuterii Elżbiety II. Wystawa odbędzie się w 2012 r. z okazji diamentowego jubileuszu - 60. lat na panowania królowej.

Reklama

Jednym z wystawionych obiektów będzie tiara w 1893 r. podarowana babce Elżbiety II Wiktorii Marii księżniczce Teck (w królestwie Wirtembergii) z okazji ślubu z późniejszym królem Jerzym V. Tiara jest darem dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii, stąd nazywana jest Girls of Great Britain tiara.

Oryginalnie przybrana perłami, z polecenia królowej Marii została w 1920 r. przerobiona. Perły zostały zastąpione diamentami, podstawę usunięto przez co stała się lżejsza. Królowa Maria podarowała ją księżniczce Elżbiecie w 1947 r. z okazji jej ślubu z księciem Filipem.

Jest prywatną własnością monarchini i należy do jej ulubionych kosztowności. Po raz ostatni Elżbieta II nosiła ją w listopadzie minionego roku podczas bankietu wydanego na cześć prezydenta Turcji.

Na widok publiczny zostaną wystawione także imponujący naszyjnik i kolczyki, które zdobiły Elżbietę II podczas koronacji 2 czerwca 1953 roku w opactwie westminsterskim. Na naszyjnik składa się 25 dużych rozmiarów diamentów oszlifowanych na kształt poduszki i odpinany wisiorek zwany kamieniem z Lahaur (ang. Lahore - stolica stanu Pendżab we wschodnim Pakistanie) z diamentem o masie 22,48 karatów.

Naszyjnik został wykonany dla królowej Wiktorii w 1858 r., jedynej brytyjskiej monarchini, która obok Elżbiety II obchodziła diamentowy jubileusz w 1897 r. w wieku 78 lat. Naszyjnik nosiły z okazji koronacji królewskie konsorty - królowe Aleksandra i Mary.

Matka Elżbiety II (także imieniem Elżbieta) wyjęła z naszyjnika parę większych kamieni i sporządziła z nich kolczyki. Ubytek wypełniła diamentami z innego naszyjnika. Naszyjnik nosiła bez centralnego wisiorka, którym przyozdabiała tiarę.

Innym wystawionym obiektem będzie osobista mini-korona królowej Wiktorii o długości 9 cm wszerz i 10 cm wzdłuż. Mimo niewielkiego rozmiaru kolia składa się ze 1 200 diamentów.

Reklama

Elżbieta II zgodziła się też wystawić bransoletkę wysadzaną 21 dużymi diamentami otrzymaną 21 kwietnia 1947 r. na 21 urodziny od rządu Republiki Południowej Afryki. Przebywała wówczas w RPA i obiecała w przemówieniu, że poświęci życie służbie dla Commonwealth'u.

Brytyjska królowa jest też posiadaczką tzw. broszki Williamsona (od nazwiska kanadyjskiego geologa, właściciela kopalni w Tanganice, w której znaleziono niezwykle rzadki okaz różowego diamentu o masie 23,6 karatów). Brożka wykonana przez Cartiera w 1953 r. ma kształt kwiatu.