Analitycy wzięli pod lupę blogi i portale społecznościowe i na ich podstawie stworzyli "Fashion Buzz Report" - raport przedstawiający to, jak w 2011 roku internauci pisali o świecie mody. Wyniki - w tym ranking popularności 50 kreatorów mody - opublikował "The Wall Street Journal".

Reklama

W 2011 roku największą sympatię internautów zyskał amerykański projektant Michael Kors. 95 proc. internetowych rozmów na jego temat miało wydźwięk pozytywny. Drudzy pod względem popularności byli ex aequo Vera Wang i Christian Siriano.

Zaskakujące jest wysokie, trzecie miejsce dla Johna Galliano. Można było sądzić, że skompromitowany rasistowskim skandalem (luty 2011), były projektant Diora odejdzie w zapomnienie. Pozytywne komentarze na jego temat spadły z 92 proc. w styczniu do 64 proc. w marcu, ale w całorocznej ocenie i tak było ich sporo. I co nawet ważniejsze - coraz więcej osób pisze domagając się powrotu Galliano do Diora, a słowem, które najczęściej pojawia się w zestawieniu z jego nazwiskiem jest "comeback" (powrót).

W pierwszej dziesiątce projektantów mody, którzy budzą pozytywne skojarzenia, znaleźli się także: Sarah Burton, Jason Wu, Tommy Hilfiger i Calvin Klein.

Raport pokazuje także, jak oceniane w mediach społecznościowych były ich konkretne kreacje. Rok 2011 był z pewnością rokiem bieli. Suknia ślubna Kate Middelton zaprojektowana przez Sarah Burton z domu mody Alexander McQueen zyskała aż 93 proc. pozytywnych ocen. Drugie miejsce również przypadło kreacji ślubnej - zaprojektowanej przez Carolinę Herrerę sukni, która posłużyła jako kostium Kristen Stewart w filmie "Zmierzch: Przed świtem" (91 proc. pozytywnych komentarzy). Zaś kreacja ślubna Kim Kardashian autorstwa Very Wang zyskała 86 proc. przychylnych ocen. Mniej pozytywnie mówi się o samym ślubie - małżeństwo gwiazdy reality show i koszykarza Krisa Humphriesa rozpadło się po 72 dniach...

Reklama