Linia "46664" to męska odzież sportowa utrzymana w żywych, jaskrawych kolorach i wzorach, a także dzienna kolekcja damska inspirowana Afryką. Za projekty odpowiada Seardel - największa odzieżowa manufaktura w RPA. Modele z kolekcji można już nabyć w największych sklepach odzieżowych Johannesburga. Motywem przewodnim jest symbol graficzny związany z walką z apartheidem - Hand of Africa.

Reklama

Wraz z kolekcją "46664" Fundacja Mandeli dołączy do małej, ale wciąż rosnącej w siłę grupy społecznie zaangażowanych marek odzieżowych, których przykładem może być Edun - linia odzieżowa powołana przez Bono i jego żonę, których celem jest promowanie zrównoważonego przemysłu w Afryce.

W przyszłym roku Fundacja Nelsona Mandeli planuje wkroczyć do na rynek europejski i amerykański.

"Kiedy kupuje się koszulkę marki +46664+ to coś więcej niż zwykłe kupowanie ubrań. To pomoc we wspieraniu i rozszerzaniu dziedzictwa Nelsona Mandeli. To także wsparcie dla lokalnego rynku odzieżowego" - powiedział Achmat Dangorm z fundacji Mandeli.

Nelson Mandela był w 1964 roku 466. więźniem na wyspie Robben. Więzienie powstało zaledwie cztery lata wcześniej stając się najcięższą kolonią karną w kraju, choć niemal od początku kolonizacji Afryki było miejscem zsyłek. Mandela, ikona walki z apartheidem, spędził tam 27 lat. W 1994 roku został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Rok później utworzył Nelson Mandela Children's Fund ("Fundacja Nelsona Mandeli na rzecz Dzieci"), której celem jest organizowanie projektów na edukację, pomoc dla dzieci niepełnosprawnych, chorych na AIDS, wspieranie dzieci szczególnie uzdolnionych, nie tylko w RPA ale także innych krajach afrykańskich.