Wystawę "Savage Beauty" w nowojorskim Metropolitan Museum odwiedziło już ponad pół miliona zwiedzających. Do tej pory żadna inna wystawa prezentująca dorobek projektanta mody czy prywatne kolekcje mody nie cieszyła się takim powodzeniem.

Reklama

Na wystawie zgromadzono około 100 kreacji i 70 dodatków z archiwów McQueena i prywatnych kolekcji. Całość pokazuje artystyczny rozwój projektanta od czasu jego dyplomowej kolekcji z 1992 roku przez pracę w domu mody Givenchy, a w końcu ustanowienie własnej marki. Błyskotliwą karierę określanego "geniuszem swojej generacji" McQueena zakończyła samobójcza śmierć w lutym 2010 roku.

Uzupełnieniem kolekcji ubrań są cytaty, w których projektant mówi o swoim odczuwaniu piękna. "Piękno może pochodzić z najdziwniejszych miejsc, nawet tych, które wzbudzają obrzydzenie" - to jedna z wypowiedzi kreatora.

Miłośnicy talentu McQueena powinni się pośpieszyć, ponieważ wystawa czynna będzie jeszcze tylko do 7 sierpnia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że to i tak dłużej niż pierwotnie zakładano. Już pierwszego dnia muzeum zapowiedziało, że wystawę przedłuży, ponieważ liczba zwiedzających zupełnie sparaliżowała placówkę.