W imprezie organizowanej przez Kieleckie Centrum Kultury, wezmą udział m.in. studenci i absolwenci uczelni artystycznych i szkół projektowania ubioru.

Projektanci - z Niemiec, Ukrainy, Litwy i z Polski - w swoich pracach nawiązywali do hasła "Jestem Lady Off"; każdy mógł przysłać na konkurs maksymalnie cztery projekty.

Ideą konkursu jest propagowanie mody awangardowej, charakteryzującej się bogatymi dodatkami i niekonwencjonalnymi połączeniami stylów, materiałów oraz kolorów. Dyrektor KCK Magdalena Kusztal podkreśliła w rozmowie z PAP, że kielecki festiwal ma pokazywać wszystko to, co wykracza poza główny nurty mody.

Na czwartkowy wieczór zaplanowano pokaz strojów marki Laura Guidi. W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, w rolach modelek zaprezentują się członkinie Świętokrzyskiego Klubu Amazonek. Po pokazie, w ogrodach pałacowych z koncertem wystąpią muzycy Big Bandu Kielce, pod kierunkiem Jana Tokarza.

Wcześniej, na dziedzińcu kieleckiego Muzeum Zabawek i Zabawy swoich sił w projektowaniu podczas warsztatów plastycznych, będą mogli spróbować najmłodsi miłośnicy mody.

W piątek wieczorem w kieleckiej Bazie Zbożowej zaplanowano pokazy półfinałowe konkursu. Jury wybierze finałową dwudziestkę projektantów.

Pokazom będzie towarzyszyła prezentacja kolekcji studentów duńskiej szkoły Teko Design+Business. Przygotowano także wernisaż wystawy fotogramów i projekcji multimedialnych "Backstage", prezentujących kulisy pokazów mody. Studenci Wydziału Wzornictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprezentują m. in. pokaz mody recyklingowej - ubiorów wykonanych z surowców wtórnych. W sali teatralnej będzie można obejrzeć spektakl Teatru Ecce Homo, pt."Gracz".

W sobotę na Placu Artystów zaplanowano sesje zdjęciowe do albumu mody ulicznej "Fashion People Poland 2011" - swój indywidualny styl w modzie będą mogli pokazać kielczanie. Autorką projektu jest organizatorka Warsaw Fashion Street, Dorota Wróblewska.

Wieczorem, finałową galę konkursu na dużej scenie KCK poprowadzi Małgorzata Kożuchowska. Gali będzie towarzyszył pokaz kobiecych kostiumów operowych ze spektakli Opery Wrocławskiej i warszawskiej Opery Narodowej. Finał uświetni także koncert Urszuli Dudziak i prowadzonego przez artystkę zespołu z telewizyjnej "Bitwy na głosy".

Jury wybierze trzech laureatów, którzy otrzymają nagrody pieniężne i statuetki. Jurorami konkursu będą: prof. Barbara Hanuszkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, francuski dziennikarz mody Farouk Chekoufi oraz projektanci i styliści.

"Off Fashion" odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią - począwszy od 2007 r. Pomysłodawcą imprezy, która ma być szansą dla młodych kreatorów mody, jest prezydent Kielc, Wojciech Lubawski - fundator głównych nagród konkursu.