Ideą konkursu, organizowanego przez Kieleckie Centrum Kultury (KCK), jest propagowanie mody awangardowej, charakteryzującej się bogatymi dodatkami i niekonwencjonalnymi połączeniami stylów, materiałów oraz kolorów.

Jak powiedziała PAP Life Maria Wiśniewska z KCK, w imprezie weźmie udział ponad 120 projektantów, studentów i absolwentów szkół projektowania ubioru m.in. z Bułgarii, Litwy, Ukrainy, Anglii, Irlandii i z Polski. W pracach nawiązywali do hasła "Afterlife" - życie po życiu. Każdy mógł przysłać na konkurs maksymalnie cztery projekty.

W sobotę na Małej Scenie KCK, studenci wzornictwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przedstawią własne projekty strojów w pokazie "Wampiriada". Po prezentacji będzie można obejrzeć jeden z pierwszych horrorów w historii kina - wyprodukowany w Niemczech w 1922 r. film "Nosferatu - symfonia grozy". Akompaniament do niemego filmu będzie wykonywał "na żywo" zespół Czerwie.

Kolejne wydarzenia "Off Fashion" odbędą się w pierwszym tygodniu listopada.

W środę za Stalową Kurtyną KCK zaplanowano pokaz kolekcji Boutique - strojów wieczorowych autorstwa Lidii Kality. W czwartek w kieleckiej Bazie Zbożowej będzie można obejrzeć pokaz mody holenderskiej marki Garcia oraz kolekcji etnicznej, autorstwa prof. Barbara Hanuszkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W piątek wieczorem, w halach wystawienniczych Targów Kielce zaplanowano pokazy półfinałowe konkursu. Jury wybierze finałową dwudziestkę projektantów.

W sobotę, 5 listopada, galę finałową imprezy na dużej scenie KCK poprowadzi promotorka mody Dorota Wróblewska. Wydarzeniu będzie towarzyszył pokaz sukien ślubnych i biżuterii z pereł. Zostaną zaprezentowane także stroje, których pomysłodawcy zwyciężali w poprzednich edycjach "Off Fashion". Finał uświetni koncert zespołu Zakopower.

Jurorami konkursu będą m.in.: stylista Tomasz Jacyków, francuski dziennikarz mody Farouk Chekoufi oraz duet cenionych w Polsce projektantów - Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski. Wybiorą trzech laureatów, którzy otrzymają nagrody pieniężne i statuetki.

"Off Fashion" odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią - począwszy od 2007 r. Pomysłodawcą imprezy, która ma być szansą dla młodych kreatorów mody, jest prezydent Kielc Wojciech Lubawski - fundator głównych nagród konkursu.