Na wymianach ciuchów trzeba mieć rzeczy niezniszczone, czyste i wyprasowane. Można się wymieniać, ale można też sprzedać rzecz, która nam się już znudziła za śmieszne pieniądze.

– Wymieniłam ciuchy i dzięki temu mam trampki za które w sklepie musiałabym dać 100 zł, a tak kosztowały mnie tylko pięć – mówi Iza Domanowska z Poznania, którą spotkaliśmy w sali Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, gdzie odbywał się ostatni Babi Targ.
Tu na wymianę ciuchów można przyjść z sukienką, która okazała się nietrafionym zakupem, z prezentem od teściowej, który nie przypadł nam do gustu, albo z rzeczą, która nam się znudziła. Wymieniać można wszystko od biżuterii, przez dodatki, ubrania, aż po buty i torebki.
Moda przyszła do nas z Wielkiej Brytanii. Nazwa – swapping party – pochodzi od słowa swap czyli wymiana. Jedne z pierwszych wymian ubrań w Polsce zostały zorganizowane w Poznaniu. Impreza nazywa się Babi Targ.

– Babi Targ odbywa się sezonowo, kilka razy w roku. Początkowo przychodziło po 40 osób, teraz mamy kilkuset gości. Warunkiem uczestnictwa w akcji jest nabycie biletu w wysokości 5 zł. Akcja odbywa się głównie w Poznaniu, z jednym epizodem w Bydgoszczy. Jesteśmy jednak gotowi rozszerzyć ją, więc czekamy na propozycje z innych miast - mówi Joanna Stankiewicz z BabiLądu.

- To świetny pomyśl na pozbycie się ciuchów, które już się nam znudziły i zdobycie jakiś fajnych ubrań za darmo. Uwielbiam takie imprezy - mówi Karina Pukacka.
- Jestem zachwycona możliwością wymiany ubrań bez konieczności wydawania pieniędzy, tym bardziej, że można znaleźć unikatowe ciuchy - dodaje Sandra Leśniak.

Warunki wymiany ubrań
1. Wszystkie rzeczy muszą być wyprane, wyprasowane
2. Nie można przynosić rzeczy zniszczonych
3. Podstawą swapping party jest bezgotówkowa wymiana ubrań
4. Jeśli obie strony się dogadają, rzecz może zostać sprzedana, ale za symboliczną cenę, która waha się od 5 do 20 zł
5. Wstęp na swapping party kosztuje kilka złotych
6. Na miejscu można wypożyczyć wieszaki i stojaki na ubrania za dodatkową opłatą
7. Można przynieść ze sobą wieszaki i stojaki
8. Akcje wymiany ubrać organizowane są kilka razy w roku, najczęściej sezonowo, tak jak wyprzedaże

>>> Czytaj także: Radni dyżurują na Facebooku!