PO PIERWSZE: KONWENANSE
Czy chcemy, czy nie, konwenanse to podstawowe kryterium wyboru kreacji na świąteczną imprezę. Gwiazdkowa kreacja musi odpowiadać okazji i okolicznościom, jak również oszczędzić nam przykrych uwag czy krytycznych spojrzeń dalszej rodziny czy współpracowników.

W pracy…
Wybierając kreację na Wigilię w miejscu pracy pamiętajmy o obowiązującym tam dress code: najlepiej wybrać zakryte pantofle, żakiet lub marynarkę czy, choćby, białą koszulę. Nawet, jeśli w naszej pracy obowiązuje tzw. styl casual, odrobina szykowności i odświętny akcent będą mile widziane.

Z dalszą rodziną…
W tym przypadku najbardziej popłaca zachowawczość: pozwoli uniknąć kąśliwych uwag czy choćby oburzonych spojrzeń ciotek i wujków. Stanowczo odradzamy obcisłe stroje, zbyt krótkie spódnice, odsłonięty brzuch i głębokie dekolty. Pamiętaj: skromność i minimalizm to podstawy dobrego smaku. Odbijesz sobie przy innej okazji.

Z przyjaciółmi lub najbliższymi…
Tu praktycznie wszystko jest dozwolone. Z najbliższymi możemy być sobą, z wszystkimi naszymi konfekcyjnymi preferencjami i nawykami. Zasada jest jedna i obowiązuje na wszelkiego typu świątecznych imprezach. Ubierz się odświętniej, niż zwykle. Podkreślisz wagę okazji i okażesz szacunek współbiesiadnikom.

PO DRUGIE: TRENDY
Konwencja sobie, a moda sobie. Chcąc, by świąteczna kreacja była modna i ze smakiem, musisz pogodzić trendy i konwenanse. Co otrzymamy w efekcie?

Klasycznie, ale modnie
Jeden z najlepszych wyborów to sukienka. W tym „kobiecym” sezonie jest strzałem w dziesiątkę, wytrzyma przy tym najsurowsze konwenanse. Najbezpieczniej wybrać sukienkę do kolan w nienarzucającym się kolorze. Lepiej, żeby ramiona były zakryte, np. żakietem czy stylowym sweterkiem. Do tego kryjące lub ozdobne rajstopy i mamy efekt, który łączy trendy i klasyczną elegancję. Sukienkę możemy zamienić na ołówkową spódnicę połączoną z eleganckim topem.

Jeśli decydujemy się na spodnie, najlepszym wyborem będą dzianinowe spodnie w wersji eleganckiej – w kant, lub modnej – z zaszewkami. W przypadku mniej surowych współbiesiadników można wybrać nawet dżinsy - wtedy jednak w połączeniu z eleganckim żakietem czy marynarką. Na podobne połączenie mogą zdecydować się panowie. Chyba, że wybiorą ponadczasowy garnitur, w tym sezonie jeszcze bardziej „na czasie”. Najmodniejsze wśród marynarek są te z poszerzanymi ramionami i "militarnymi" guzikami.
Kolejna opcja to zastąpienie topu lub koszuli popularną w tym sezonie tuniką.


Zabłyśnij nie tylko kolorem
Najpewniejszy wybór to klasycznie elegancka czerń lub zachowawcza, stonowana szarość. Tym bardziej, że ta ostatnia jest główną gwiazdą tego sezonu. Odważniejsza, lecz również szalenie modna jest intensywna czerwień – kolor, który kojarzy nam się ze Świętami. Czarną lub szarą kreację rozjaśnimy jasnym akcentem np. białej koszuli.
W tym sezonie bardzo modne są akcenty futrzane, nity, falbany i cekiny. To wszystko może się znaleźć w naszej świątecznej kreacji, byle z umiarem. Cekinowy akcent dobrze komponuje się z dżinsami i żakietem. Z kolei falbany, kwiaty i kokardy nie dość, że są w modzie, to jeszcze świetnie wpisują się w kanon świątecznej kreacji.