Małżonka księcia Williama - Catherine Middleton - jest daleką kuzynką słynnej brytyjskiej pisarki Jane Austen (1775-1817) - ogłosił we wtorek Ancestry.com.

29-letnia księżna Cambridge i autorka głośnej powieści "Duma i uprzedzenie" mają wspólnego przodka - był nim żyjący w XV wieku Henry Percy, drugi hrabia Northumberland. Wiadomo o nim niewiele, poza tym, że pojawia się w drzewie genealogicznym obu pań.

"Odnalezienie tego związku między księżną Cambridge a Jane Austen jest bardzo ekscytujące. Pod wieloma względami Catherine jest współczesną bohaterką powieści Jane Austen - dziewczyną z klasy średniej, wychodzącą za mąż za przyszłego króla Anglii" - powiedziała Anastasia Harman, zajmująca się w Ancestry.com badaniem historii rodzin.

Jane Austen jest autorką słynnych, klasycznych już dziś powieści - m.in. "Rozważnej i romantycznej", "Dumy i uprzedzenia", "Mansfield Park" czy "Opactwa Northanger". Jej dzieła uchodzą za klasykę literatury, a najsłynniejsze z nich zostały zekranizowane w gwiazdorskiej obsadzie.